sapyoseksüel

insanların entelektüelitisinden hoşlanan insandır.sapyoseksüelite ise bir insanın entelektüelitesinden hoşlanma durumudur ve insandan insana oranı çeşitlilik gösterir.burda normal insandan farklı olarak zeki olmak bir + faktör değil , hoşlanmanın ve ilgi duymanın koşuludur.

sapyoseksüellik çok sık görülen bir yönelim değildir ve genelde cinsel ilişkiyi deneysel yaşarlar.burada zeki birinin zeki birini istemesi gibi doğal bir şeyden bahsedebiliriz aslında.maslow teorisine göre zaten bu insanlar üst basamaklardadırlar.

sapyoseksüellerin ve aseksüellerin ortak noktası ise insan bedenine ilgi duymuyor oluşlarıdır.fakat bir aseksüel için cinsel ilişki mide bulandırıcı olabilirken , bir sapyoseksüel için çekici biri bulduğu ile yaşanabilir ve zevk alınabilir bir şeydir.elbette birini çekici bulmaları o insanın zeka seviyesine bağlı , sapyoseksüeller için insan bedenine ilgi duymaz ne kadar doğru tartışılabilir ama bir homoseksüel erkek için karşısında ki insanın penisi ya da kıçı nasıl tahrik edici unsur oluyorsa bir sapyoseksüel için de güzel konuşan , kültürlü ve zeki bir insan da tahrih edicidir.

sapyoseksüeller için eq'su yüksek insanlar da diyebiliriz ayrıca.tabi ki sosyofobik de olabilirler burda insan gibi karmaşık bir yapıdan bahsediyoruz ama genel olarak sosyal zekası gelişmiş insanlar olurlar.sosyoloji , psijoloji ve felsefe gibi alanlarda kariyer yapan insanlar eq zekasını kullanan insanlardır bu arada.

ve burada ki ''zeki insan'' kavramı beyinsiz gibi çalışan insan değildir.(ki toplumumuzda fırlama olarak tabir edilen ve sahiden zeki olan insanların çalışmamaya daha yatkın olduğu da bilimsel bir tespittir)ne yaptığını bilen , çevresini ve insanları algılayıp bir şeyler katabilen insan olarak yorumlayabiliriz.fakat eq'su aşırı yüksek olan bir insanın ise toplumdan uzaklaşacağı da bir gerçektir.çünkü kendisine zarar verecek kadarını anlar ve insanlardan uzaklaşır.ben bu tarz bir insan olarak tezer özlüyü çok uygun görüyorum.kendisi benim en sevdiğim yazarlarımızdandır ve kısacası görüşü toplumun insanı insandan nasıl yabancılaştırdığı ve özgürlüğünü aldığı üzerinedir.kendisi döneminin en aydın insanlarındandır aynı zamanda.kendisi intihar etmiş ve kurtarıldığında ''ölmeme bile izin verilmedi'' şeklinde düşünmüştür.sonra da hastalıktan öldüğü söyleniyor , ne kadar doğru bilmiyor. (bkz: tezer özlü )

türkiye de sapyoseksüel bulma ihtimaliniz ise albino insan görme ihtimalinize yakındır.en fazla bir baltaya sap olamamış , nerde kop kop orada takılan ve en büyük işlevi ''koli kesmek'' olan insanlar görürsünüz.
kendini ayrıştırmak isteyen taze yazarlara bir kapı daha açmış terimdir. lakin dikkat ediniz, "anne, ben sapyoseksüel olacağım" diyerekten lumpenlerin peşine takılmayınız.
zeka ve bilgi sahibi bireylerden hoşlanan ve onlara cinsel yakınlık gösteren birey. illa bir üniversitede profesör olmak veyahut bir şirketin ceo'su olmak gerekmior bu insanların sizi seksi bulması için. minibüste ön koltukta otururken şoförün manuel vitesi kullanışındaki ustalık bile bazı insanların sapyoseksüel olduklarını gösterebiliyor.
yavaş yavaş içine dahil olmaya başladığım gruptur. eskiden bir erkeğin ilk önce kası var mı yok mu, ona falan bakardım. şimdi yavaş yavaş bu yönelimim gidiyor. onun yerine ilk önce konuşmasına, akıllılığına falan bakıyorum. 10 dakikalık bir şey için* bir erkeğe bakacağıma, uzun sürecek konuşmalar, sohbetler, bilimsel tartışmalar için bir erkeğe bakıyorum. sadece seks yapıp, hiçbir şey konuşmadan, paylaşmadan yaşayacağım bir erkeğe bakacağıma, zekalı bir erkeğe bakıyorum. mesela şu videodaki hapishane kaçkınları, beni şu an vücut geliştiricilerden daha çok etkiledi:gözlüklü erkek fantezisi'ne sahip olmam da buradan kaynaklı galiba. demek ki fantezi falan değilmiş. olsa da yesek.
yaş ve doyum ile doğru orantılı olarak gelişen bir olgu olarak görüyorum.
türkiye gibi eğitim oranının düşük olduğu ülkelerde sadece kitap okuyan birinden hoşlanmanıza sebep olur ki allah hiçbir sapyoseksüelin başına vermesin. yani bu şey gibi düşünsenize ben mesela kaslı adamlardan hoşlanıyorum ama ülkede hiç kaslı adam olmadığı için sırf güçlüler diye inşaat işçilerine bakıyorum. elbette işçinin yanındayım ama kaslı adam deyince neyi kastettiğimi anladınız umarım.

sonra sanırım bu arkadaşlar "ben onun beynine, düşüncelerine aşığım ya" cümlesini sıkça kuruyorlardır.
genel olarak zekadan tahrik olan kişilere verilen tanımdır. sapyoseksüel’ler çoğu zaman cinsel ilişkiye fiziksel sebeplerden ötürü değil karşısındaki partnerin zekasından ötürü girme eğilimindedir.
ilber ortaylı ve celal şengör'e olan sempatimin nedeni olabilitesi olan şeydir.
şimdi öğrendiğim kavram.
zeki erkek seksidir önermesine bir ölçüde katılsam da zeka veya enetektüellikte bir yere kadar.fiziksel çekicilik te olmalı az da olsa diye düşünenlerdenim.
zekanın ve multi-kültür biriminin kadını ya da erkeği çekici kıldığı bir gerçek olmakla birlikte; sırf aşırı zeki diye fiziki unsurları çöpe atarak birinden hoşlanmak haz almak ona meyillenmek uzun vadeli olamaz düşüncesindeyim. mutlaka zeka ile paralel olan en az bir kaç şekli çekiciliği olmalı kanımca. elbette dünyalar yakışıklısı olması değil burda konu; konu zeki olduğu su götürmeyen tipin az da olsa beğeni kriteri olarak geçer not alması.

fiziki anlamda sıfır çekicilikle karşıma gelen biri, zeka anlamında beni havalara uçursa da "acaba" derim, durumu sorgularım ve muhtemelen yanından usulca kayıp uzaklaşırım.
tam olarak nasıl işlediğini anlamadığım tür. zaman zaman kendimde de bunu fark ettiğim oluyor.
yana yakila aradigim ; ancak hicbir zaman bulamadigimdir.yalvariyorum sizlere, moda, okudugunuz bolum vb konular haricinde de yetkinlesin.populer kulturden faydalanmayin demiyorum, elbet siradan konular soruldugunda fikriniz olsun ama bunun haricinde de yonelimler kazanin lutfen.derinden uzuyor beni bu durum, tarif etmesi gercekten guc.disaridan bakiyorsun, hos bir kadin gibi ; ancak beyin namina bir sey yok.gunumuzde bu tip kadinlardan o denli fazla var ki...kendi adima rahatlikla soyleyebilirim : kisa boylu, esmer, kalca veyahut gogusleri cok belirgin olmamasina karsin zeki ve kulturlu insanlar beni eminim daha cok tatmin eder.gonul "ediyor " demeyi isterdi ; lakin gel gelelim o kadar yogun bir embesillik kol geziyor, ya da sanssizligin diplerindeyim.
banu alkanın okan bayülgene "beyninle sevişmek istiyorum okan" demesiyle zirvesini görmüş cinsel yönelim.
böyle tipler tek tük çıkabilir. saygı duyuyorum. adam sapyoseksüeldir, ben salağımdır, konuşmak istemez mesela bir şey demem. gel gelelim özellikle son zamanlarda her önüne gelen sapyoseksüel sıfatını yakıştırmaya başladı kendisine. sinir olmaya başladım.

kıçımın kenarı hornet’e girmiş, #sapyoseksüel diye de yazmış oraya. akıllı, zeki adam bekliyor sevişmek için. hadi oradan embesil. hayır ne bekliyorsun? oraya sapyoseksüel yazınca zeki adamlar “aaa beni arıyormuş dur şuna yazayım” mı diyecek? ne boksun yani bu havalar ne oluyor?

well educated bir bunlar iki, gay camiasının yeni tontonları. öncekiler de “canıms ben seks yapmıyorum herkesle demiseksüelim ben” kafasındaki lümpenlerdi. ne kadar seviyorsunuz her boka tepeden bakmayı, değişik olma çabasını.

bebeklerim, siz sapyoseksüel değilsiniz. en fazla franz kafka okuyan tiplere eriyecek popüler kültür öğeleri barındırıyorsunuz o kadar. kendinizi fazla abartmayın.
yaklaşık olarak böyle bir şey.

ben bunun tam tersi bir eğilime sahibim. adı yok galiba. özetle geri zekalı erkeklerden hoşlanıyorum. ama her geri zekalıdan da hoşlanmıyorum tabi ki.