acı

çoğuna göre bir tad sadece yada yere düştüğümüz de , bir yerimiz kesildiğinde veya darbe aldığımız hissettiğimiz bir duygu, insani hisleri daha baskın kişiler için kalp ağrısı ,iç sızısı bir sevgilinin vedası ,sevilen bir mekandan ve şehirden ayrılış, bir sevilenin (anne , baba , kardeş , dost, arkadaş )vefatı...
doğarken acı cığlıklarla başlarız bu hayata. sonrasında da bu cığlıklar dilimizi, bedenimizi ve ruhumuzu sarar durur. vakit geldiğinde bir süreliğine bu acıya biraz daha katlanmamız gerekir. ardından son nefesimizle başka bir dünyaya onu da yanımızda taşırız. acı bize verilmiş en önemli histir. acıyı öğrenmek daha doğrusu acıdan kaçmak için öğrenmek en değerli öğütlerden biridir. ama acıyı kesmeye yetmez. asıl amaç acı ile yaşamayı öğrenmektir .
yaşamı hırsla yaşamanın değil ama yaşama daha hırsla tutunabilmenin mayası. başkalarının acıları bir basamak olarak görülmemeli ama insan kendi acılarından beslenebilmelidir.
biberin acısı da zorlar bazen bünyeyi.
girerken de çıkarken de yakan bir şeyi bu kadar sevmek ne ironik
bazıları için haz.
çekilen ve yenen acılar vardır. artık yemiyorum. vücudum zarar gördüğünde duyduğum bir haz var. acaba mazoşist miyim? değil miyim ki..
ki-duk kim'in rahatsız edici son filmi. *
yalnızken keder, değilken tecrübe olur..
zevkle birleşince '' tatlı '' hissini verir. zevk alınmıyorsa zehir formatındadır.
birçok farklı algıya ve duyguya eşlik edebilen ilginç bir kavramdır, histir...
o da yetmezmiş gibi birçok farklı türü vardır. örneğin, fiziksel olarak hissedilebilen ve fiziksel olarak hissedilmeyen/duygusal/bilişsel acılar gibi...

sekste haz ve acı nın birlikteliğini hatırlatır...
insan olduğumuzu hatırlatır.
fransa'da olan saldırı, tüm günahlarına rağmen haksız ve aşağılık bir eylemdir.
bu tür acılar, ne kadar çok yürekte ortak olarak hissedilebilirse, bir daha tekrarlanmaması ihtimali o kadar çok artacaktır...
hala nefes aldığını hatırlatan duygu.hissedebiliyorsa yaşadığının farkına varırsın.hissediyoran hala ümit var demektir.acı bazen ayağa kalkmanı sağlayan itici güçtür.acı bazıları için zevkdir.bazıları için aşkın cevheridir.
yakar, üzer, belki sızlatır ama (bkz: ciwan) ımın dediği gibi, yaşadığını hissettirir.
insan iki şekilde acıyı hisseder; duyusal ve duygusal.
iyileştirilmesi en zor acı duygusal olandır.
bana göre acıyı sevmek, ondan beslenmek, kurtulmaktan çok kabullenmek önemlidir.

acımızı kabullenmemiz gerekir, çünkü ancak kendi acımızla yüzleşebildiğimiz zaman acı çeken diğer varlıkları gerçekten sevebiliriz diyor miguel de unamuno.
  • /
  • 2