black mirror

yaratıcılığını charlie brooker'ın yaptığı, inanılmaz bir ingiliz mini dizi.

dizinin konusu, her bölümde farklı temalar çevresinde günümüz sorunları çarpıcı bir şekilde ele alınıyor. özellikle de medya ve teknolojiye bağımlı karanlık dünya eleştiriliyor dizideki hikayelerle. ilk bölüm olan the national anthem'de başbakan'ın canlı yayında bir domuzla cinsel ilişkiye girmesi aksi halde prensesin öldürüleceği, halkın dikkate almayacağı düşünülse de olayın gerçekten ''ulusal'' boyutları ulaşması... ikinci bölüm olan fifteen million merits de ise kişilerin sürekli güzel, çekici, ünlü vs spot altında olmak için kendilerini kaybettiği, x factor tarzı yarışma etrafında dönüyor olay. günümüzde teknolojinin ve medyanın uçsuz bucaksız ilerlemesi sonucunda ortaya çıkan bu yozlaşmalar, insanların insanlıktan çıkması o kadar başarılı bir şekilde işleniyor ki dizide etkilenmemek elde değil. aslında önümüzde olan şeyi görmek istiyor muyuz, ne kadar görüyoruz o kadar iyi değiniyor ki bu konuya.

3'er bölüm olmak üzere şimdilik 2 sezonu bulunmakta, o yüzden her bölümü büyük bir değerle izlemenizi öneririm. geçenlerde the guardian'ın haberine göre yeni sezonu için onay almış, sanırım 2014 aralık'ta yine bir sezon daha geliyor. dizinin diğer birçok yabancı dizi gibi herkesin diline düşmeyip, cüretkarlığına ek olarak bir de kendisine özgü bir izleyicisi olması da işi daha da güzel kılıyor.
bir kaç yıl önce posterini gördüğümde kesin saçma salak bi korku dizisidir diye hiç umursamadım. etrafımda da izleyip bana tavsiye edende olmadığı için hiç izlemedim.
nedense dün canım birden korku filmi çekti * neyse imdb'de dolanırken black mirror ve puanını görünce bi izleyelim de neymiş dedim
yani hiç beklenti yoktu bende öylesine izleyecektim ve tamamen sok oldum ben böyle güzel bi diziyi daha önce neden izlemedim ki ?
insanın yüzüne her şeyi tüm çıplaklığıyla yüzüne vurması beni benden alan kısmı
--- spoiler ---
1. bölüm medya eleştirisi ve insanların tv- show bağımlılığını ele almış. konu gerçekten çok iyi kaçırılan bi prenses için tüm dünyanın gözü önünde bir başbakanın domuzla cinsel ilişkiye girmesi. sonu gerçekten insanı derinden sorgulatıyor
2. bölüm 1984 okuyanlar için birebir.
3. bölüm ise teknolojiyi itin götüne sokup çıkartıyor *. big brother is watching you mottosunu biraz dramla karıştırarak harika bi kurgu ortaya çıkartmışlar. sanırım en beğendiğim bölüm bu
2. sezon 1. bölüm her filmini izleyip beğenenler için bulunmaz hint kumaşı


--- spoiler ---
depresif duygu durumundaki insanların kesinlikle uzak durması gereken seri. her bölüm ayrı bir distopya ve mutsuzluk sebebi. eleştirel yaklaşımını sevdiğim için bitirmiştim ama eski ruh haline dönüş zor oluyor söylemesi.
ilk bölümünü gözlerimi kapatarak izlediğim dizi. bu kadar çarpıcı olunur.
3. sezonu bugün itibariyle başlamış olan efsane dizi.
netflix'de olaya eklenince beklentimi fazlasıyla verdi.
kesinlikle izlenmesi gerek.
3. sezon 3. bolumuyle mideme uçan tekme atmıştır.
yeni başladığım dizi. ilk bölümü çok çarptı. nedense; hepimizin yana yakıla "yakılan askerler" videosu aramışlığımızı akla getirdi.
çok sarsıcı. haneke dizi yapsaydı bunu çekerdi bence.
her bölümü başka bir sistem eleştirisi üzerine yoğunlaşan ve küçük detay olarak her bölümde gördüğüm ortak şey insan eliyle ile yaratılmış her şeyin kontrol alanı dışına azıcık çıksa bile devamının olumsuz yönde çorap söküğü gibi çözülürcesine ardı arkası kesilmeyen kötü sonuçlar silsilesine dönüştüğünü gördüğüm ve tükenene kadar kontrol yüzde yüz olarka ele alınmadıkça asla durmayacağını emin olmamı sağlayan dizidir. bu dizinin beni üzerine düşündürdüğü en büyük sorun, evrenin ana sistemi üzerine kurduğumuz ya da inşa ettiğimiz her şey ve her yenilik iyiliğini yitirip kötüye evrilmesi sorunudur ki sırf bu sebeple sanki bu dünya için birer virüsmüşüz gibi hissetmekteyim.
eski sevgiliden bana kalan tek miras. sayesinde keşfettim bu diziyi.

ayrıca eski sevgilimle kavga etmemize yol açan dizidir aynı zamanda. lakin ne zaman bu diziyi izlemeye başlasak beyefendi fosur fosur uyuyordu. onu çimdikliyerek uyandırmalar da kar etmiyordu haliyle. bir gece hırsımdan uyurken üzerine atlayıp ezmeye çalışmıştım hatta.* diziye gelince elemanın karısının, karşısına; fahişe olarak çıktığı bölümü 1.000 kere falan izledim sanırım. omaygarttt efsoydu.

yeni keşfetmiş olduğum ve sevdiğim ingiliz aksanı ile birleştiğini görünce, bir haftada üç sezonu bitirdiğim güzel göndermelere sahip dizidir.
4.sezonu tahminlere göre 2017 yılının son aylarına yakın çıkabilirmiş.
netflix üyeliğiniz yok ise popcorn time programından ücretsiz olarak ilk izleyenlerden olabilirsiniz.
social ranking teması ile izlediğimiz bir bölüm neredeyse gerçek oluyor, çinde nüfus yoğunluğu gereği sadece uygulamaları üzerinden yüksek puan alabilen müşterilerine hizmet etmeye başlamış restoranlar ve diğer işletmeler hızla artıyor..
bu sezon bölümleri çok kötü ya niye böyle olmuş anlamadım. eski sezonlar muhteşemdi yani ancak 4. bölümü izleyebildim dahasına erişmek istemiyorum hiç haz vermedi bu sezon bence bana bi danışsınlar.
(bkz:san junipero) en güzel bölümüdür. keşke gerçek olsa dediğim bi bölümdür. ölümden sonraki hiçlik bu sıralar bana çok ağır gelmekte.
4. sezonu üzdü. zevk almıyorum.
4.sezon ilk üç bölümünü daha dün yeni izleyebilme fırsatım oldu çok zevk verdi 2. ve 3. bölüm dikkat ettiyseniz aynı zamanlarda yaşanıyor.cidden çok hoştu
black mirror'ın önceki sezonlardaki teknolojinin gelebileceği korkunç noktaları anlatabilen tek bölümü 'black museum' olmuş bence. bu sezonun diğer bölümlerinin çoğu içerisine teknoloji katılmış drama, diğer sezonlarda boş bölüm yoktu. 'hang the dj ve uss callister' da hikayelerinden yırtmış. netflix diziyi daha fazla reyting uğruna kurban etmiş sanki.
black mirror (5.sezon) çok bozdu, baya bozdu, yani öyle böyle değil, inanılmaz bozdu, çok fazla bozdu yani, öyle böyle değil, o kadar bozdu, önünü alamadık. öyle kötü bozdu yani.
bozdu, bozdu, bozdu bi yerden sonra bozmaz diye bekledik daha da bozdu. artık bozmasın dedik iyice bozdu. artık inanamadık bozdu bozdu gitti yani.
daha nasıl bozulur ya dedim. daha fazla bozulmaz heralde dedim ben. bi yerde durcak bunun bozulması diye bekledim ama gene bozdu.
eskiden her bölümü film kalitesindeydi.son iki sezondur kalite normal dizi düzeyine indi ama bozmuş hali bile gayet izlenebilir.dizinin bölüm sonlarında insanın derin düşüncelere dalmasına neden olan eleştirel yanı çok etkileyici.hiç bitmez umarım.
dizinin yaratıcısında galiba pek hikaye kalmadı biraz tekrara düşmeye başladı ilk iki sezon brutal dı resmen öyle mutlu sonla bitirem oh ne güzel değildi ama netflixe geçtikten sonra biraz iyimser moda geçti son sezon da biraz şaşırdım açıkçası biraz kötüydü galiba bütün bütçeyi bandersnatch a harcayınca pek bişi yapamadılar olsun izlemeye devam
ilk bölümlerde kapitalist sistemin ne kadar iğrenç bir şey olduğunu anlatıyordu diğer bölümlerde ise teknolojinin bize yararları ve zararlarını gösterdi istediğiniz bölümden başlıyorsunuz. çünkü her bölümde yönetmenler dahil her şey değişiyor.
  • /
  • 2