depresyon

yaşadığımız ve engelleyemediğimiz olumsuz deneyimler sonrasında, yaşamdan aldığımız zevkin azalarak geleceğe dair umutlarımızın tükendiği ve yaşamdan beklentilerimizin kalmadığı nokta. üzerine çok şey yazılabilir.

(bkz: öğrenilmiş çaresizlik)
hiçbirşeyden keyif almamaktır. stand by konumunda yaşarsınız. kendi içinize ve dışınıza bir uydu gönderir sürekli onları takip eder durusunuz. neyi sevdiğinizi, ne yapmak istediğinizi, ne yemek istediğinizi bilmez., nelerden keyif aldığınızı ve bunun gibi her türlü hayatı güzelleştiren fonksiyonları bir tarafa bırakıp, kendinizle meydan savaşı yaparsınız. sonucunda değişim gerçekleşir ve başka güzellikleri görür hale geliriz ama bu savaşın kendi içimizde kaz kez olacağı, kaç kere kendimizi öldüreceğimiz ve zamanı belirsizdir. yalnız yaşananı başarması en zor ve acımasız olanıdır.
güvenirliği ne derecededir blmiyorum ama demin yaptığım testin sonuçlarına bakılırsa orta dereceli bir depresyondaymışım
denemek isteyenler için test http://www.unimedsaglik.com/psikiyatri.htm
stayla modeli de vardır;

özellikle yabancı ilaç firmalarının daha çok ilaç satmak için doktor ve hastalara pompaladıkça pompaladığı basit bir mental hastalık.
nüfus cüzdanıma yazdırmayı düşündüğüm medeni halim. *
şarkıcı gökselin dayısının adıdır.
(bkz: depresyon-dayım)
gözünü açmakla açmamak arasındak ikilemedir yaşadığın, bir sonraki nefesi almasam ne olurki hesabına girmektir... su içtiğin bardağı oturduğun yerde öyle yere bırakmak ve salonun ortasına kadar yuvarlanmasını izlemektir. ağlamak istemek ama buna gücününü olmamasıdır. mutfakta bulaşığın dağ gibi olması hatta bulaşık artıklarında ilk yaşam formlarının belirmesidir. peynirin sararmış kurumuş köşesi gibisindir. yıkılırsın, yuvarlanırsın, parkedeki tüm toz taneleri burnuna girer çıkar....sürünürsün...böğürürüsün...
hiç yaşayamadığım bir iç durum. ayrıca ne gerek vardır ki ? hayat güzel.
saçma bir ruh halidir. herkesten uzaklaşırsın, ota boka kafayı takarsın, saçma bir olaya belki de saatlerce ağlarsın*. herhangi bir işle uğraşmak*, duygusal şarkılara bağlamamak etkiyi en aza indirir ve bu halin atlatılmasını daha çabuk sağlar*.
paralel evrenlerin birinde klonlarınızdan birinin kıçı tehlikede demektir. koruyun onu...
an itibariyle içinde bulunduğum ruh hali, uzun sürmemesini bir an önce siktir olup gitmesini istediğim durum...
bazen insan depresyonda olduğunu düşünür de; bilemez ki sadece hayatı gerçekten boktandır..
mutsuz zamanlarımızda olduğumuzu sandığımız ama aslında ciddi ve tedavi gerektiren bir tür psikolojik rahatsızlık, çökmüşlük hali.
van gogh'un at eternity's gate tablosunu hatırlatan, * sürekli bir karamsarlık, boşvermişlik hali...
girdim kendisine. çıkmamı bekliyoruz ailecek. *

genelde bunalim ile karistirilan olay. depresyona girmek icinin sikilmasi, of puflamak veyahut sinavin var diye strese girmek degildir.

depresyona giren bir kisi tum hayati fonksiyonlarini minimuma indirir, akli her zaman hayattaki negatif olgulara odaklanir ve bu negatif olgular (eger mudahale edilmezse) bireyin depresyon seviyesini zaman icinde daha da artirir. bir kez major bir depresyon geciren birey bir daha hayata eskisi gibi bakamaz, her zaman icinde o yalnizlik hissini ve tekrardan depresyon ihtimalini sezecektir.

artilari genelde bu durum icinden cikildiginda baska insanlarla psikolojik darbogazlarda empati kurabilmek ve sahip olduklarinin, gunluk hayatta yaptigin aktivitelerin, sosyal cevrenin ve bunun gibi pek cok seyin degerini anlamaktir. eksileri ise besinsizlik sonucu asiri kilo kaybi ve buna bagli vucutta olusacak sorunlar, motivasyon kaybi, uretkensizligin getirisi olarak okulda/iste problemler olarak siralanabilir.

(bkz: depresyonda olan sevgiliye yardim etme yollari)
sakalları kesmemek, dişleri fırçalamamak, haliyle pek sık yıkanmamak, evde hırka ile gezmek, markete pijama ile gitmek, kapı çalacak biri gelecek diye korkmak, dram filmleri izleyip salya sümük ağlamak, telefon ile arayanlara yalan söylemek, facebook durumuna özlü sözler yazmak, twitter'dan hayat felsefesine bağlamak, dostları arkadaş statüsüne çekmek, arkadaşları hepten silmek gibi belirtileri olan ruhsal hastalık türüdür. * *
  • /
  • 4