evlenmek

bizim memleketimizde,bir kadın ile bir erkekle olabilen eylem.

alıyoruz hanımkızımızı,bir tane de helal süt emmiş erkek.. sonra bunların cinsel ilişkiye girebilmeleri için devletten müsade almalarını sağlayıp,alkışlayarak yolluyoruz sevişmeye..

bu mudur,budur!

sıkıcı mıdır,bilemem. fakat kız olsam kesin isterdim fransız güpüründen bir gelinlik giymeyi,kayınbabamın dirseklerime kadar bilezik takmasını sonra da kocam olacak eradamın duvağımı açıp,alnımdan öperek "namusumsun" demesini...
yasal yoldan çocuk sahibi olmaktır. bir çocuk için bir ömrü feda etmektir.
mutlu bir ailenin ilk adımı. *
ölmeden yapmak istediğim şeylerden biri.

tabii ki sevdiğim adamla, yasal olarak. ayrıntılar şurada, (bkz: #34703)
toplumun yarattığı günahlara yasal kılıf bulma durumudur. *
ev sahibi olma durumudur.
teslim olmaktır. benden bu kadar ben artık yapamıyorumdur. ben de sizler gibiyim heeeey artık dışlamayın benidir. tamam aileyse aile boyun eğmekse boyun eğmek alın bedenimi ne yapıyorsanız yapındır. evlenmeyiz geyler sakın ola teslim olmayın. merak etmeyin var sizin gibiler. ama baskıdan dolayı pek ortalarda görünmüyorlar. bu sizi yalnızlığa itmesin. var bizim gibiler. devletin ilüzyonlarına karşı duran insanlar var hala. biz ölmedik daha
turkiye`de seksin legalize edilmesi. mutsuzlugun sindirilip, omrun tuketildigi kurum.
aşktan başka bir nedeni olmaması gereken statik kurum. içten içe yer bitirir kendini. çok çabalamak gerekir diri tutmak için. bir kadının rüştünü ispat edebilmesi için mutlaka yapması gerekir. erkek için durum biraz daha esnek. nasıl yapılırsa yapılsın, hangi zemin üstüne oturtulursa oturtulsun "benim evliliğim farklı olacak!" binlerce yıllık bir hayaldir.
evlenmek insan hayatında şart ve yegane amaç olarak kabul edildiğinde ancak, ona karşı bir duruş gerektirir. herhangi bir yaşam tarzının zorunluluk olamayacağı gibi bir aile kurmak, çoluk çocuğa karışmak, evlenmek de kişiye dayatılmamalıdır. şu an ülkemizde ve yakın zaman öncesine kadar da tüm dünyada bu kurumun sadece karşı cinsler arasında kabul görmesi de en hafifinden dayatmacılıktır.

ama ben de halen çoğunlukla heteroseksist ve dayatmacı bir sistemde işleyen evlilik kurumunun özüne düşman olmayanlardanım. sevgi, saygı ve anlayışla yürütülebilen evliliklere saygı ve hayranlık duyuyorum. iki insanın hayatlarını birleştirmek için gösterdiği çaba bence bunu hakediyor.
boşanmanın ilk adımı...
dindarların zinayı tanrı katında yasallaştırma çabalarından doğan bürokratik beraberlik
ciddi ciddi düşündüğüm olgu.
taliplerimi bekliyorum.
gereksiz bişey. ömür israfı.
kurumdur. kuru kuru ömür kurutur diyollar balamoz ablalarımız.
kişilerin sevişeceklerini belediyeye haber vermesi durumu.
yoldaşlık, yol arkadaşlığı....hayatta en çok istediğim olgulardan biri
hani bekara boşamak kolaydır ya, pek çok eşcinsel için de evlilik öyle bir şey. bir küçümseme, aşağılama, basitleştirme... birbirini seven iki insanın yasal olarak hayatlarını birleştirmelerinde ne zarar var, bilmiyorum. azılı anarşist ruhlu bile olsanız, geleceği, sevdiklerinizin geleceğini düşünmenin yolu biraz da buradan geçiyor. ayrıca, bekarlar veya boşanıp azılı bekar olanlar haricinde diğer kalanlar salak mı, sultanlık varken tutsaklıkla uğraşsınlar. insanın kendisi için istememesini anlarım. veya ciddi problemleri olan bir ailesi olduğu için böyle düşünmesini de anlarım. ama başkalarını değerlendirirken böyle adım gibi eminim tarzı genellemeler yapmak sadece büyük konuşmaktır. büyük konuşanın da genel de başına geleni bilirsiniz. ama bu en iyi ihtimal. en kötü ihtimal başımıza gelmeyip hiç bir zaman bilemeyecek olmamız.

tabii buradan yılmaz bir evlilik savaşçısı olduğum anlamını çıkmasın. bence insanların evliliğe tepkili olmasının en büyük nedeni, neredeyse bir zorunluluk olması. sevdiğiniz, seçtiğiniz biriyle, sizin istediğiniz bir zamanda oluyorsa, ne ala. bundan kimsenin şikayet edeceğini sanmıyorum. ama size uygun görülen, ya da sevmenin ne olduğunu bilmeden pazardan size en uygunu seçerek yapılanın devamından çok da umutlu olmamak lazım. kendi çevremden bahsedersem, iki kuşak öncesinde, 60 yıl evli olup, nefret etmemiş ama gıdım sevmemiş gibi korkunç olanlar da var, 70 yıl evli olup hala dışarı çıktıklarında el ele tutuşanlar gibi insana umut aşılayanı da...

eminim sizin de uzak (!) bir tanıdıklarınız vardır; 10 yıl beraber yaşayıp çevreye örnek, tutuklu bir çift olmuş. sonra evlenirler. 6 ay içerisinde şiddetli geçimsizlikten boşanırlar. çünkü, ne yazık ki aralarına evlilik girmiştir. ister düzcinsel olsun, ister eşcinsel. yapılan evliliğin gerekliliği, nasıl bir karakterde ve sağlamlıkta olacağı, nelere mal olacağı evlenen o iki tarafa bağlı, evlilik kurumuna değil.
sigortadır vergidir finansal kaynaktır bu gibi konularda çiftlere kolaylık sağlayan, bulundukları ülke içinde çeşitli avantajlardan yararlandıran aktivite.

'ay evlenmek mi ne gerek vearr' tipinde takilan arkadaslar cok bireyselciler tabii, farkinda degiller ki gurur duyduklari vurdumduymazliklari, escinseller icin olmasi sosyal tabanda bir hak ve esitlik gostergesi olan bu olayin onemini hice sayiyor cool olmak adina. evlenme sekerim sen. uzun vadeli, evlenmeyi dusunebilecegin yillardir beraber oldugun bir partner buldugunu varsayarak soyluyorum; haberin yok resmen hayat nasil birsey, evlenince partnerine ne gibi olanaklar sunarsin, ya da onun ne gibi olanaklarindan yararlanirsin.. buyuyunce geciyor biraz zaman tani kendine. ne gerek var ki dimi.

evlilik ciddi bir istir. iki tarafin da yillarca birbirlerini taniyarak, pek cok sorunu/mutlulugu paylasarak test etmesi gereken bir karardir. ask mesk seks muhabbetlerinden daha da onemli olarak 'bu hayat icin sahip oldugum planlar ile karsimdakinin planlari uyuyor mu, ne istiyoruz hayat konusunda' gibi olaylar uzerine dusunulmelidir. evlenince kendi kisiliginden, yaptigi aktivitelerden filan odun vererek adeta partnerinin bir eklentisi haline gelen, kendinden vazgecen insanlarin da evlenmesi bambaska bir garip. yani arkadas, 'sen evlenene kadar karsindakinin senin hayatina olan bakisini biliyor muydun?' ya da 'evlenene kadar hic mi birlikte vakit gecirmedin uzun vadeli, kendi kisiligini hayatini gizleyerek nasil mutlu bir evlilik gerceklestireceksin?' diye sormazlar mi adama?
  • /
  • 2