hamam

bir ferzan özpetek filmidir. ilk dikkat çektiği filmidir. yine bir yasak aşk ve yine acı vardır. ama asıl acı ölümdür ve bıraktımız yadigarların birileri tarafından hep taşınmasıdır http://www.imdb.com/title/tt0119248/.
unutulmaz film müziği şöyledir:
görüntüsünde bir zamanlar ayaklarımı yere basmadan yürüdüğüm sokakların manzarası vardır.


sözleri de şöyledir:

istanbul uyurken

istanbul uyurken
ona anlat beni
kalamiş akşamlarını.

demli çaylari
köhneyi anlat
seni çok sevdigimi.

düğümlü yolları
çıkmaz sokakları
yarın yarın diyerek
gecen zamanı...

istanbul uyurken
dinle geceyi
yıldızlar beni anlatır sana.

belki gelirim
uçup rüzgarla
aç kollarını.

sarıl havaya
beni al bırakma
yarın yarın diyerek
geçen zamanı.

yanlış bilmesin.
hamam sözcüğü, arapça da hammam/banyo, ibranice de hamam/sıcak olmak sözcüklerinden türemiştir.

hamam osmanlı imparatorluğu zamanında tıpkı roma imparatorluğunda olduğu gibi öncelikle temizlenme ve sağlık faktörleri göz önünde bulundurularak kullanılıyordu. fakat eskiden olduğu gibi bu yerleri özel kılan ve popüler yapan şey günümüzde de daha çok eğlence amaçlı kullanılmaları olmuştur. bu durum kültürel ve sosyal etkinlikler başlığında da değerlendirilebilir.

zengin, fakir, köylü, genç, yaşlı ayırt etmeksizin hamamlar herkesin kullanıma açık olan yerlerdi. kadınlar ve erkekler hamamı olmak üzere iki ayrı bölümü olan hamamlarda girişler farklı kapılardan yapılırdı. bay/bayanlar için uygulanan ve farklı saatlerde işletilen bir çalışma sistemleri vardı. hamamlarda o dönemlerde bile tellakların sadece kişiyi yıkamak için değil kendilerinin cazibelerine kapılanlar nedeniyle farklı hizmetlerde verdikleri yerlerdi.

kaplıcalarda birer hamam sayılır. doğal sıcak su kaynakları üzerinde şifa verdiği için kurulmuş olan kaplaıcalarda insanlar suyun tedavi edici gücünden sağlık açısından yaralanmakta ve banyo yapmaktadırlar.

eskiden hamamlarda çeşitli kutlamalarda yapılmakta idi. kadınlar için gelin hamamı, loğusa hamamı, bebeğin kırk hamamı, adak hamamı, yas alma hamamı erkeklerde damat hamamı, sünnet hamamı, asker hamamı ve bayram hamamı anadoluda güncelliğini korumaya devam etmektedir.

hamam: osmanlı’da yıkanma geleneği ve berberlik zanaatı .... deniz esemenli, emine bilirgen, feza çakmut, selma delibaş tarafından hazırlanan bu kitap kültür ve turizm bakanlığı yayınlarından çıkmıştır.

murat bardakçı nın osmanlıda seks kitabında da hamamlardan, içinde yaşanılanlardan ve adı üstünde seks hayatından bahsedilmektedir. okumanız gereken bir kitaptır.
gay hikayelerinin vazgeçilmez mekanıdır. hemen hemen herkesin bir hamam hikayesi vardır.
ama ama benim ıııhhh.
bir hikayem bile yok anlıyor musun,hadi gülümse modundayım bu yüzden
yere düşürdüğüm sabunu bir türlü yerden alamamak ama almak için de çok çaba sarf etmek istediğim toplu yıkanma yeridir.

(bkz: peştamal)

(bkz: sabun)
suyla terapi yapma, arınma, terbiye edilme yeridir. sıcak suyun o sakin ortamda bu kadar rahatlatıcı bir etki gösterişini açıklamak mümkün değil. herkeslerin o peştemallere sarıp sarmaladığı ve özenle koruduğu vücudununun kıvrımlarını suyla ıslatırken ortaya çıkan görüntüler suyun sağladığı orgazmik etkiyi nasıl da katlar. siz rahatlarken içiniz kıpır kıpır olur. vücuttan çıkan alevler cehennemde değil cennette olduğunuzun bir delili gibidir.
sıcağı ve suyu sevdiğim için (yüzmeyi bilmiyorum o ayrı konu) gitmeyi gerçekten sevdiğim eğlenceli bir mekan. gerek hetero gerekse de eşcinsel kültüründe ciddi bir yer tutar hamamlar. arkadaşlarla yorgunluğu atmak için gidildiği gibi eğlenme amaçlı da gidilebilir; meyveli,sazlı sözlü de olabilir; kişiler birbirlerini keseleyebilirler çok rahatlıkla. bununla birlikte eşcinsel kültüründeki yeri yadsınamaz. rahatça yaşanamayan ve yansıtılamayan duyguların bir nebze daha kolay yaşanabildiği yerler olagelmiştir hep hamamlar. nasıl olmasın ki; çıplak ve ıslak vücutlarını ovalayan bir grup erkek. her ilde, ilçede hamamlar büyük çoğunlukla bu amaçlara hizmet etmiştir; kimi zaman iş verenler göz yummuş kimi zaman yummamıştır ama yine de devam etmiştir. tellakların da bir süre sonra duyarsızlaştığı ve tepki göstermemeye hatta olaya dahil olmasıyla birlikte olaylar daha rahat bir hal alır. büyük illerde bu işle anılan artık adı çıkmış ve haklı yere çıkmış yerler vardır ki; internetten okuduğunuz yazılarla meraklanıp gittiğinizde gördüğünüz manzarayla şok olmanız kaçınılmazdır. 2 yıl boyunca sürekli seyehat etmemi gerektiren bir iş neticesinde gittiğim yerlerde hamam deneyimini tecrübe etmişimdir ve orasıyla ilgili kafamda bir şeyler oturmuştur. en tutucu denilen yerlerde dahi hamamların bu amaca hizmet ettiğini de özellikle gözlemlediğimi belirtmeliyim.
zirvesi ne zaman olacak diye merak ettiğim mekan.
mehmet günsür'ü şuan ki konuma getiren kilometre taşı ferzan özpetek filmidir. türkiye'de tabuları yıkmıştır.
bununla birlikte antik roma da mimari ve kullanım olarak zrive yapmış bir sosyalleşme mekanıdır, antik yunan da kubbe inşası mümkün olmadığı için çok büyük değişiklikler barındırmayan roma ile çok gösterişli örnekleri yapılmıştır. osmanlı kültüründen farklı olarak roma da insanlar gününü geçirmek ve sosyal aktivite amaçlı olarak hamamlarda toplanırlardı ve sosyal hayatın vazgeçilmez bir parçasıydı.
düzenli gidildiğinde sağlık açısından faydalı olan yerdir. ara sıra giderseniz natır, çıkan kirden dolayı bir daha kese yapmaz size.
sadece 2 saniye sürse de peştemalin arasından el sallayan herhangi bir pipi görmek için bir gün gideceğim mekandır.
ayrıca şu ana kadar bir ayı sözlük hamam zirvesi düzenlenmemiş olması dark bear ın ayıbıdır.
doğu fantezilerinden seçmeler... pek bir oryantal havası var bu hamamların...
aynı zamanda osmanlı dönemindeki "gay club"lar.
kültürümüzün olmazsa olmazlarındandır.
gidip keselenip temizlenmek için gidilen yer.
sesiniz yankı yapıyor ya, işte o an coşmak istiyorsunuz. coşamıyorsunuz, abiler bakıyor.
  • /
  • 2