heterofobi

heteroseksüellere karşı ayrımcı ve önyargılı davranmak. en az homofobi kadar tehlikeli ve uzak durulasıdır...
heteroseksizmle ilgili yapılan eleştirileri, heteroseksüellere yönelikmiş gibi algılayan kimi eşcinsellerin, heteroseksüel arkadaşlarını korumak için -ki heteroseksüel arkadaşlarının buna hiç ihtiyacı yok- uydurdukları bir kavramdır.

heteroseksizmle ilgili heteroseksüel arasındaki farkı karıştıranlar, yandaki başlıkları dikkatli incelemelidir. cinsiyet rolleri ve romantizmle ilgili başlklar altına yazılanlar gayet heteronormatif olabiliyorken, eşcinsel ilişki ile ilgili başlıklar ise genellikle cinsellikle ilgili oluyor ve olumsuz yorumlar barındırabiliyor.

sözün özü, eşcinsellerin bile eşcinsel ilişkinin tam ve bütün olamayacağına inanmasıdır heteroseksizm. bu yüzden aslında heteroseksizm ile ilgili eleştirilerin muhattabı sadece heteroseksüeller değil ama aynı zamanda eşcinsellerdir.
tüm sapıkları, tecavüzcüleri, yankesicileri, hırsızları vs. heteroseksüellikle bağdaştıran kişilerdir. oysaki alakası yoktur yönelimlerle suç ve sapkın düşüncelerin. üzücü ama gerçek şu ki o kişiyi de iki hetero dünyaya getirmiştir. muhtemelen geçmiş yıllarda bir hetero ile yaşadığı sorunlardır bunları ona düşündürten.
asılsız ve saçma bir terimdir.ayrımcılığı ve ötekileştirmeyi sayıca fazla olan yapabilir ki burda azınlıkta olan bizleriz.acaba hangi hetero hetero olduğu için öldürüldü,hangi hetero cinsel kimliği yüzünden işten atıldı yada ayrımcılığa uğradı?
cicili bicili bir cemiyet olmak adına yapılan terminolojik bir hatadır. böyle bir sorun yoktur ancak şöyle bir sorun vardır: homonationalism
bazen çok heterofobik oluyorum.
her eşcinselin türkiye'de kendini rahatlıkla hissedebileceği durumdur heterofobi. utanmayın, çekinmeyin, fobileyin. buralar bunu gerektiriyor. kavram kargaşası da getirmiştir beyinlere; denildiği gibi heteroseksizme karşı bir fobidir esasında. *
bir tepki olarak çoktan doğmuş olması gereken akımdır. bu tür uç ve anarşik yapılanmalara ihtiyacımız var. şu an için bütün gay barların kapısına " heteroseksüeller ve köpekler giremez" yazılsa bana yine de yeter.
benim. * şöyle ki her görüşe her tercihe saygılı olan ben heteroseksizmi kabul edemiyorum. heteroların yerine ben sıkılıyorum daralıyorum valla. hep aynı çiçek hep aynı çiçek olmaz ki arkadaş. şaka bir yana ;
yaşasın biseksüellik. *
teknik olarak, aynı misandri ve reverse-racism gibi, ancak "teoride" kalabilecek düşüncedir. çünkü bahsi geçen ataerki/ırkçılık/homofobi gibi problemler, kişisel değil toplumsal olarak uygulanan nefret suçlarıdır. ancak kafa karıştırıcı bir konu, kaynağı nedir merak ederim? günün birinde pratiğe dökme şansımız olsa döker miyiz onu da merak ederim.
günün birinde pratiğe dökme şansım olabilecek faşistlik.
homofobi ile denk tutmadığım dolayısıyla homofobinin zıttı olarak tanımlayamayacağım kavramdır. fobiler dürtüseldir, bilinçli değildir. homofobide böyledir. kişilere eşcinselliğin normal bir durum olduğu anlatıldığında biter.

ancak heterofobi daha başkadır. heteroseksist düzenin homoseksüellere nasıl ayrımcı yaklaştığından bahisle ortaya çıkar. tam bir dürtüsellik söz konusu değildir. çoğu zaman ataerkil karşıtlığı ile birlikte görülür.

heterofobi heteroseksüellere karşı ayrımcılık, dışlayıcılık, aşağılama gibi eylem, işlem veya sözlerdir. eşcinsellerin zorluklarından haberdar olan heteroseksüel bireylerce birbirlerine karşı yapılabileceği gibi homoseksüellerce de yapılabilir.
hetero bireyler için mantaliteleri de kendileri de uzak dursun dediğimizde heterofobik oluyor muyuz bilmem ama çoğu uzak dursun :)
aslında heterofobinin kaynağı toplumda bize olan bakış açısı ve algılama şekli.temelde bir insanın hetero olmasıyla sorunumuz olduğunu düşünmüyorum.içten içe onlar gibi rahat ve özgür olmaya duyduğumuz özlemde etkili bunda.ne kadar kabul etmesekte onlar için toplumun düzenini bozan ahlak düşmanlarıyız.kendi evinde ailene işyerinde işarkadaşlarına düşmansın hatta devletin bile seni kabul etmiyor devlet memuru olarak çalışamazsın ifşa olursan soruşturma geçirip atılırsın.bu şekilde seni sen olarak kabul etmeyen topluma ve insanlara içten içe duyduğumuz öfkede heterofobiye dönüşüyor.
hetero olduğu için öldürülen ya da bina tepesinden atılan görmedim. homofobi ile heterofobi'yi eşit tutmak yanlış olur. elbette heterofobi de içinde nefret varsa tasvip edilesi değildir. ancak bir homofobi kadar ölümcül değildir. aman karıştırmayalım.
karşı karşıya olduğumuz heteroseksüellik değil, nefrettir. ataerkil düzene, cinselliğe bakışa öfke duyulabilir. şu başlık ise nasıl düşünmek gerektiğini bilmeyenlerin hatasıdır.


heterofobi duyarı tam olarak görseldeki gibidir. durum karmaşık falan değil çok açık aslında. hepimiz heteroseksist ve homofobik bir dünyada büyüdük, bunu önemli ölçüde, farkındalıksız bir şekilde içselleştirdik ve doğrudan yansıtılmayan homofobi, örtük bir şekilde yansıtılıyor.
fobi kelimesi iyi düşünülmeli burada, homofobide olduğu gibi. yoksa eşcinselliğe her negatif yorum yapan kişi homofobik değildir mesela. bu açıdan heteroseksüellerin kötü davranışlarından dolayı onlardan soğumamız bizi heterofobik yapmaz. fobi ayrı bir şeydir.

mesela ben yolda sarmaş dolaş bir çift gördüğümde imreniyorum, bazen kıskanıyorum. uyuz oluyorum. çünkü onlar hetero ve dünya onlar için dönüyor. durum böyle. bize karşı bu kadar umursamaz olmalarından nefret ediyorum mesela. bencil ve çoğunlukta olmalarından nefret ediyorum. bu beni heterofobik yapmaz, haklı yapar, azınlık yapar sadece.
metroda, otobüste, kafe gibi yerlerde sarmaş dolaş takılan hetero çiftlere tiksintiyle bakıyorum. bunun nedeni ise aynı şeyi benim yapamıyor olmam ya da yaptıysam da tepki almış olmam. sırf sevgilimin elini tuttum diye teyzenin tekinin arkamızdan laf söylediğini hatırlarım ki bu en hafifi. eskiden böyle değildim ancak heteroseksizmi iliklerime kadar hissedince artık kendi halinde takılan hetero sevgilileri bile nefretle karşılıyorum. sorun heterolar değil de onların çoğunluğunun oluşturduğu düzen aslında.
homofobik ile heteroyu birbirine karıştırma sonucunda ortaya çıkan durum. *