homofobi

kimin kimle sevişeceğine karışan düşünce sapkınlığıdır. sananedir. psikolojik sorunluluktur. ona giren çıkan yoktur neticede.
ırkçılık gibi kendi kendini çürüten iğrenç bir duruştur.
ayrıca son zamanlarda homofobilerinden gurur duyan tipleri çıkarmıştır ortaya. meğer biz dışlıyormuşuz zavallıları. "eşcinselliği doğal gösterip bizi anormalleştirmeye çalışıyorlar" diye geziyorlar ortalıkta. burdan ağızlarına sıçayım onların.
bir de homofobi kelimesini ağızlarında sakız eden bir güruh var. ota boka homofobik diyorlar. hani tayyip vandal, provokatör, çapulcu diye tutturmuştu ya bi ara sürekli ağzındaydı. işte bu grup da tutturdu homofobik diye gelene geçene saldırıyor. bazı insanlarda bir mağdur psikolojisi var böyle anlamıyorum. kimse homofobik olmasa bile "homofobikleeğr!" diye yırtınıyorlar. burdan onlara da sesleniyorum, bu kelime sizin düşündüğünüzden çok daha ciddi. rusya'da gencecik çocukların kafasında karpuz kıranlar, onlara idrarlarını içirenler, sokak ortasında dövenler var ya işte onlar homofobik. hani şu güzel ülkemizde transeksüelleri yaşatmayan şerefsizler var ya onlar homofobik. hani iran'da eşcinselleri asanlar var ya onlar da homofobik bak. küçükken ibne şakalarına gülmek zorunda olduğumuz zihniyet var ya, homofobinin kaynağı işte o.
seninle aynı safta savaşan ve ortak haklarımız için çabalayan biz yurdum geyleri ve heteroları homofobik değiliz. uçan kuş homofobik değil, tamam mı?
of çok dolmuşum.
lgbt bireylerin "de" büyük kısmında olan fobidir.
homofobi benim için sadece eşcinsellere karşı bir şey değildir.
örneğin ırkın beyaz olup siyahiyi sevmemesi, dindar olup ateisti sevmemesi gibi. bunların hepsi bir homofobidir. homofobi kesinlikle bir hastalıktır. kendi ırkına, yönelimine, görüşüne ait olmayan her insana karşı olmaktır.
sadece heteroseksüeller homofobik değil. eşcinsel olup homofobik olanlar da var. çünkü toplum, aile vb. sorunlardan dolayı yönelimini açamamış, kendine heteroseksüel baskısı yapıp öyle zanneden ve özgürce eşcinselliğini dile getiren veyahut yaşan insanlara karşı nefret duyma. küçüklükten beri hiç eşcinsel bir çift görmemiş, eşcinsellik nedir bilmeyen insanların da bunu doğru kabul etmemesi. "anormal" "anormal" kabul etmesi gibi. eğer bu zamana kadar bir eşcinsel çift görseydi bunu hiç sorgulamadan dünyada ve insanların arasında böyle bir şey olduğunu bilirdi. ama ne yazık ki dünyada ve ülkemizde bu devam ediyor.
eşcinsellerin tecavüzcü oldukları düşünülüyor. hayır. tecavüzcüler eşcinsel değil sapıktır. eğer tecavüzcüleri adlandırıcak olursak o zaman heteroseksüel olan bütün insanlara düşman olmamız gerekirdi. çocuğa tecavüz eden pedofili, erkek çocuğa tecavüz eden eşcinsel desek e o zaman damacanaya ve hayvana tecavüz edene ne demeli? tecavüz edenlere diyebileceğimiz tek şey sapıktır. başka bir adı yok.
eşcinselleri, örneğin bir erkek eşcinsel bireyin bütün erkeklerden hoşlandığı varsayılıyor. hayır. nasıl heteroseksüel bir erkek birey her kadın bireyden hoşlanmıyor ona karşı bir şey hissetmiyorsa eşcinseller de böyledir.
küçüklükten taciz, bir travma sonrası eşcinselliği seçtiğini varsayıyorlar. hayır. eşcinsel bi bireyin yönelimidir bu. travma geçirmiş bir çocukluğu olabilir ama şuan ki heteroseksüel bireylerinde geçmişinde kötü anılar olabilir ama heteroseksüel olan her zaman heteroseksüel ve bu onun yönelimini değiştirmiyor.
eğer çocuğunuza homofobik psikologlar tarafından baskı uygularsanız çocuğun psikolojisi daha kötü olur, depresyon geçirir ve mutlu bir hayatı olmaz. çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin. o bir hediye paketi değil sizin istediğiniz gibi gelmez, onu seçemezsiniz. görüşleri, inançları, yönelimleri nasıl ise onu öyle kabul etmektir doğrusu. zaten kabul etmiyorsaniz siz ne anne ne de baba olabilmişsiniz demektir.
eşcinseller vardır. her zaman da olacak. sizin öldürmeniz, şiddet göstermeniz hiçbir şey değiştirmeyecek. eşcinsel çocuklar doğacak. bir söz vardı chenindi sanırım. bir çiçeği öldürebilirsiniz ama baharı asla....
videodaki tatlı hatunun aktarımıyla kamu hizmeti namına değindiği konu:

ben karanlıktan korkarım çünkü o bilinmezliğin içinde korkutucu canavarların olduğunu ve bana zarar vereceklerini hayal ederim.
ardından ışıkları açarım ve bütün canavarlar kaçar, o an için korkmaktan kaçarım.
homofobi de herhalde böyle bir şey. bilinmezlik ve hayaller korku uyandırıyor.
gözleri belere belere " azından mı öpmüş!" sorusu oluşuyor. (en masumu budur sanırım)
çözümü için önerim de var: gökkuşağı bayrağı ile heryere rengarenk ışık getirirsek belki onların canavarları da kaçar.
denemeden, çaba sarfetmeden bilemeyiz.
tercihleriniz ne olursa olsun pride'a destek verin. yeterince kalabalık olunca ötekileştirilemeyiz, gizli kalmayız, korku salmayız. *
insanların kendilerini başkalarının cinselliğini sorgulayıcı bir araç olarak görmesiyle ortaya çıkan nefret durumu.
(bkz: ya neden homofobi anlatsana biraz )
sevgili user, ben bunun ayrımını yapabildiğim için belirttim. evet çoğu kişininki eşcinsellere karşı duyduğu doğrudan bir korku değil, psikolojik olarak çözümlersek eşcinsel olma veya buna maruz kalma korkusu olarak görürüz, bunun dışa vurumu da tiksinti olur. ama islamın seçilme şansı olduğu için bu doğruda tezin çürür. ne din ne de cinsel hayatım benim kutsalım değil, tiksinen de gitsin sansürlesin kendini ben orda kendime yapılan yanlış sınıflandırmayı açıkladım. bu arada sana bir şey diyeyim, o kadar kutsalla yaşayamazsın, ölürsün. ölmezsen de öldürürler.
galiba bende "homofobifobi" var yani "homofobiklerden korkma korkusu" veya "homofobik korkusu"!

sözüm meclisten dışarı, homofobiklerin çoğunun* sığ ve cahil insanlar olduklarını düşünürsek, ne anlatmak istediğim anlaşılabilinir.
canım yazıyı anlasan ya, bak islamdan tiksiniyorum evet. bunda anlaştık değil mi? bundan kaynaklı bu islamofobi olmaz. buraya kadar tamam. fakat ben bundan kaynaklı olarak kuran yırtıp, başörtülü kadınlar dövüp, 200e yakın bıçak darbesiyle öldürmüyorum. şimdi gelelim homofobiye. homofobi kelimesi homoseksüellerden korkma anlamına geliyor. psikolojik olarak eşcinsellere nefretle yaklaşanlar eşcinsel olma korkusu yaşıyor. umarım şuan kafanda bazı şeyler çözülmüştür
naringergedan'ın konuyla ilgili yazısı;

http://homojen.ayisozluk.com/homofobi/
homofobi sözcüğü ilk defa 1971 yılında george weinberg tarafından kullanılıp bilinen anlamıyla geliştirilmiştir. weinberg homofobiyi " eşcinsellerle yakın veya aynı ortamlarda bulunmaktan duyulan korku" şeklinde tanımlamıştır. lezbiyen ve aynı zamanda aktivist audre lord ise homofobiyi "kişinin kendi cinsine aşık olmaktan korkması ve başkalarında bu türden duygu ve davranışlara karşı geliştirdiği öfke" olarak tanımlamıştır.

ünlü alman felsefeci ve toplumbilimci thedore adorno ise homofobinin altında şiddet ve yansıtma olgularının olduğunu dile getirmiştir.

"sert erkekler sonuçta onlar gibi olduklarını kabul etmemek için güçsüz kurbanlara ihtiyacı olan, asıl efemine kişilerdir. güçlü erkeğin ve uysal gençliğin karşıtları eril egemenlik ilkesini katıksız bir biçimde dışavuran bir düzende bir araya gelir."

son olarak adorno'nun bu sözleri aklıma amerikan güzeli filmindeki asker emeklisi katı babanın oğlunu eşcinsel olmakla suçlaması ama aslında kendi içinde eşcinsel yönelimler taşıması ve sonunda bu yönelimlerini yanlış kişiye yansıtması aklıma geliyor.

yukarıda homofobi ile ilgili yazdıklarımı ise eşcinsellikle ilgili agora kitaplığı'ndan çıkan bir kitaptan aldım.
biseksüel kadın olarak açıldığım çevrem tarafından hiçbir zaman homofobik bir tavır görmedim ve bu beni çok mutlu ediyor. hatta başlarda çoğunlukla kadınlardan hoşlandığım için kendimi tam anlamıyla bulamamıştım ve eşcinsel olarak açılıyordum ama o zamanlar da hiçbir tepki gelmedi. en ilgisi olmayan arkadaşımla bilen, saygı duyan, destekleyen arkadaşıma kadar yanımda oldular. bu bana çok yardımcı oldu. tek sorun ailemin homofobik olması ve açılmayı asla düşünmemem.
kadınlara olan tepkilerde genellikle sıkıntı olmaz. hatta bilhassa erkeklerin hoşuna gider ama bir erkek eşcinsel olduğunu söyledi mi tanrı onu korusun. ciddi anlamda bir homofobi oluşur.
"sizce toplum homoseksüelliği kabul etmeli midir" konulu bir araştırmaya göre türkiye'den çıkan sonuç: yalnız yüzde 9 evet demiş.
benzer sonuçların alındığı diğer ülkeler nijerya, uganda, gana, pakistan, endonezya, rusya, malezya.
aynı şekilde evrim teorisine inanmayanlar arasında da ülke olarak halen önlerdeyiz.
neticede sayılar ortada. şaşırmıyor ama üzülüyor insan.
http://www.pewglobal.org/2013/06/04/the-...
bende heterofobik oldum artık, başkalarının kişisel hayatları ile ileri geri konuşmak moda oldu. birine ters bişeyin oldu mu eyvaah.
ülkemizde yaygın olan bir çeşit ruh hastalığı. tedavi edilmeleri gerekir.
  • /
  • 5