gülse birsel

1971 yılı doğumlu yazar, oyuncu hatta gazeteci desek fena olmaz.. fazla bilinmese de kariyerinin başlangıcı gazeteciliğe dayanıyor. bir dönem g.a.g isimli tv programında sunucu olduğunu da gördüğümüz başarılı, aynı zamanda çok zeki olduğunu düşündüğüm nişantaşı sakini..
yeni sit-com dizisi yalan dünya ile ekranlarda yakında.
g.a.g programını yaparken zekasını kıskandığım, ilk kitabı gayet ciddiyimde hayran kaldığım, avrupa yakası dizisinin başlarında aşık olduğum ama sonra dizinin sezonları ilerledikçe sıkıldığım,kabak tadı verdiğini düşündüğüm hatun kişisi.

yalan dünya dizisi için fazla umutsuzum. çünkü bir şekilde avrupa yakası tadı havasında olacağı aşikar reklamlarına baktığımda.
kalemi güçlü kadın.burnuna bayılıyorum yahuu bu hatununnnn
o güzel burnunu soktuğu her işi kıvıran komik kadın. murat birsel'in eşidir aynı zamanda.
harika, süper bir senaryo yazarı kafasının içinde daha ne harika komik karakterler var diye merak etmiyor değilim. valla...
twitter hesabından " orçun'un son bölümleri" yazmasıyla tüm takipçilerini ayağa kaldırmış sit-com yaratıcısıdır.
taa gag zamanında tv de görüp tarzını, acımasız eleştirilerini beğendiğim, sesi ve tipi tuhaf, kendiyle barışık ve egolarını yenmiş bir kadın imajı çiziyor bende. dizilerde yazdığı karakterleri o elit çevresinde nasıl gözlemliyor hiç bilmiyorum ama oyuncu seçimi ve karakter yaratma konusunda oldukça yetenekli. bir de olup olmadık komedi filmlerinden dizilerinden alıntılar yapmasa...
neyse ki oyunculuğu o kadar da iyi değil de bu kadının başaramayacağı birşey yok mu lan diye kıskançlıktan kudurmuyorum...** yalan dünya dizisinde artık ustalığının zirvesinde dolanmakta olan bacımız selahattin karakterinin ayrımcılıklar konusunda kesinlikle duyarlı bir duruşu temsil etmesi ve toplumsal ahlak kurallarını alt-üst edişi resmen orgazmiktir. bariz fırsatçı-bencil pavyon pezevengi/köylü kurnazı bu karakterin adıyamanlı olduğu belirttikten sonra bu şehirli olanların tepki göstermeleri olasılığına karşın dizinin en aklı başında karakterini ahmet'i selahattin'in ikizi ilan etmesi oldukça zekicedir. ayrıca evli ve çocuklu selahattin'in bütün bencilliğine ve çıkarcılığına karşın aşık olduğu başka bir kadın için kendini derbeder edişi ve elinden gelenin fazlasını aşkından esirgememesi gülse'nin aşkı anlamlandırması açısından önemlidir. helal olsundur...
türkiye'de yaptığı herşey olay olan ve özel hayatıyla bir kere bile gündeme gelmemiş mükemmel bir kadın. aldığı eğitim gazetecilik üzerinedir. daha sonra amerika'da oyunculuk eğitimi almıştır ve şu an çok başarılı bir oyuncu ve senaristtir. son yazdığı kitap yazlık benim yine insanların deli mi yahu bu adam bakışları altında okuduğum bir kitaptır kısacası inanılmaz her yerinden yetenek fışkıran gurur verici bir insan.
homofobik ve arakçı hatun. espirilerin ve kurguların bir çoğu 30s rock, friends, himym gibi dizilerden çalıntı olan ve her dizisinde mutlaka homofobik bir kaç karakter ve sahne olan hatun.
her dizisinde transfobik söylem üreten ötekeliştiren ve hedef gösteren kişidir...
iyi gözlemci, iyi karakter çıkarabiliyor, iyi oyuncular seçebiliyor, mizah unsurunu çok iyi kullanıyor, gerçekten çok komik... gündelik hayatta dalga geçtiğimiz veya farkında olmadan içine düştüğümüz tuhaf halleri resmediyor. üç kitap yazarı (gayet ciddiyim, halen ciddiyim, hemşerim yolculuk nereye), dergi editörlüğü ve bir dolu yazın işi yapmış olup, aynı zamanda murat birsel'in de eşidir.
üstüne velev ki ciddiyim ve yazlık kitaplarını da yazmıştır. tapılacak kadındır mizahın kralını yapar. son yıllarda televizyon tarihinde oluşturulan en sağlam karakterleri o kaleme almıştır. gag'tan beri takip ettigim nadide kişilik
boğaziçi ekonomi mezunudur.
kendi kendini tüketmeye başlamış komedi yazarı, oyuncu. sadece bizim memkeletimizde görülen 90 dakika dizi çekme mantığı yüzünden aslında başarılı olabilecek dizisi de kabak tadı sinyalleri vermeye başladı. gelin itiraf edelim, yalan dünya bir noktadan sonra doldurma sahneleri, sürekli tekrara düşen esprileriyle avrupa yakası'nın onda biri olamamıştır. giderek düşen ratinglerine bakılacak olursa bu sezondan sonra devam etmesi de hayli zor görünüyor. aslında karakter yaratma konusunda bir hayli başarılı ve iyi gözlemci olduğu belli olan gülse birsel'in piyasa koşulları yüzünden zorla başarısızlığa itildiğini düşünmek mantıklı. çünkü dünyanın hiçbir yerinde 90 dakika sitcom yoktur. zaten olamaz. ben onun yerinde olsam ne yapar eder binnur kaya'nın ekipte olduğu bir komedi çekerdim.

ps1: gülse birsel medyada az çok sözü geçen bir insan. birazcık dizi süresi için indirim istese sitcom mantığının böyle işlediğini kanalına anlatmaya çalışsa olmazmıydı?
ps2: son reklam filmi facia olmuş. espri desen yok, karakter desen ultra itici. eh be gülse'ciğim yapma ya...
türkiye'nin en zeki kadınlarından biridir. muhteşem bir komedyen olmayabilir ama karakter yaratma konusunda bir numaradır. ayrıca artık yeni bir kitap çıkarma vakti gelmiştir.
isviçre leydi okulunda çiçek yapmaktan kafası sulanan ve usta bir sitcom senaristine dönüşen ismi anne ve babasının ilk bir kaç harflerinden oluşmuş tasarım harikası ve ekranların dahi isimlerinden biri... üstelik burnu nohut gibi
(bkz: avrupa yakası)
(bkz: yalan dünya)
yer zaman aynı hatta tipler de aynı ama karakter yaratmada mükemmel bir zeka. sevenleri tarafından popüler kalmıyor dizisi bittiği halde replikleri yaşanırlığını sürdürüyor..
  • /
  • 3