ilk sigara deneyimi

orta 2.sınıfın yaz tatiliydi sanırım, kuzenimin ısrarları sonucu bir arkadaşının evinin balkonunda düzenlenecek sigara partisine davet edilmemle olmuştu. partiyi veren arkadaşın annesi ve babası çalıştığından ortam gayet rahattı ama evde koku olacağından dolayı balkonda içmeye karar vermiştik. ufak bir sorun vardı ama ya komşular görürse. çocuk aklıyla hemen pratik bir fikir bulduk 5.katta olan üzeri açık balkonun üzerine ankaranın kavurucu sıcağına rağmen gerilen bir çarşaf olayı kamufle etmişti.** evdeki misafir sigarasının bulunduğu kaseden tekrar en kolay yerine konabilecek bedelde olan meltem* sigarasını getirdiler. herkes etraftan gördüğü kadarıyla içmeye başladı sigaraları ama bir sorun vardı içimize çekemiyorduk. bu konularda bizden daha tecrübeli olan bir arkadaş sigarayı çekerken hiii annem geldi şeklinde salakça bir replik söylersek sigara dumanının ciğerimize gireceğini söylemişti.* bu şekilde olmuştu ilk sigara deneyimim. daha sonrasında o gün partide bulunan herkes sırayla sigaraya başladılar.*
belki de hayatın beni satış sektörüne zoraki itelemesini tetikleyen olay budur. lise dönemlerimde sigara içmiyor olmama rağmen, sırf eğlencesine sigara içen arkadaşlardan tek tek sigara isterdim. onlarda verirlerdi. sonra bir baktım elimde bir sürü sigara var. sonra okul tuvaletinde sigara otlanan insanları gördüm ve kafamda hayvani şimşekler çaktı.'' bu insanlara sigara satmalıydım.'' *. sonra arkadaşlardan topladığım sigaraları tuvaletteki sefillere cüzi bir miktara satmaya başladım*. gel zaman git zaman bir baktım ki '' aaaaa bende sigara içiyorum o tuvalette.'' böyle bir başlama sürecidir benimkisi. allahtan okulda öğretmenler tarafından o kadar mülayim bir çocuk olarak görülürdüm ki. herkes saklana saklana içerken ben tuvalette turlayarak içerdim. hoca gelince usulca sigaramı atardım ve hoca herkesi tuvalette yarım saat ararken, koklarken ben sınıfıma giderdim.
ilkokuldan itibaren arkadaşlarımla içimize çekmeden sırf yaramazlık olsun diye içerdik ama lisede evimizin balkonunda birşeye dertlenip de yaktığım sigara ilktir benim için. içime çektiğim nefes öyle başımı döndürdü ki düşüceğimi sandım. suç ortağı olmadan, tek başıma, dertli dertli içtiğim ilk sigara odur. zaten ondan sonra merak salmıştım.
lise 2 de izmir karşıyaka sahilde yalnız başıma yürürken oturan 2 genç gördüm. sigara içiyolardı. canım çok sıkılmıştı ve denemeye karar verdim. ilk içtiğimde gayet içime çekebildim. ne bi öksürük ne başka bi şey. ama başım öyle güzel dönmüştü ki hala o baş dönmesini arıyorum. winston soft kısa. o zamanlar box yoktu zaten.
orta 1 deydim ve en yakın kız arkadaşım ile birlikte onların evde deniycektik bu olayı.
1 hafta önceden plan yapıldı , annesinin babasının evde olmadığı bi an seçildi.
annesi kısa malbora light içiyodu , balkona çıkıldı , sigara yakıldı ve ilk nefes alındı.
en son hatırladığım öksürük krizine girdiğim ve gözlerimin yaşardığı.
çok adrenalinliydi yalnız , ölebilirdim bile yani o derece.
hatırladığım en belirgin şeyler evde kimsenin olmayışı ve ilk içime çektikten sonra 'bu muymuş lan; hiçbir şey olmuyor' diyerek hemen ardından ikincisini yaktıktan sonra müthiş bir baş ağrısı ve mide bulantısı ile yataklık olmama sebep olmuş olan durum. o gün bugündür sigara içmiyorum, yiyorum sanırım.
ben ki kokusuna tahammül edemeyen zaat.. arkadaşlarla sohbet esnasında espiri ile karışık sigara istemem, akabinde bir iki öksürük geceyi 6 sigara ile bitirmem. o gün bugündür içiyorum yahu.
+öhööö öhööö anne bu ne ya? siz öksürmüyor muydunuz ilk içtiğiniz zamanlarda?
-gerizekalı, gizli gizli içerdik biz. öksürsek bile içimize öksürürdük.
+...
ilk sigaralarımı ilkokul 5te içmiştim yani anlayacağınız ilk u-12 klasmanında formayı gıydım, o zamanlar ıcıme cekmıyordum kı bı arkadasım sıgara cınsel gucu artırıyor dıyordu, zeka sevıyesını varın sız dusunun sonra unıversıtede tek tuk ıcmeye basladım ama o da ozentıydı derken okulu bı uzattım ayyyyy allahımm ben nasıl keş olduumm...3 yıl ıctım ve sonra bıraktım sımdı ıcenlerı ozenle uyarıyor ve asagılıyorum hatta sırası gelmısken sıgara ıcen tum sozluk yazarlarının amınakoyım ıcmeyın olm yazık yazık o ana babanın emegıne yazık saygılarr...
içince erkek,yetişkin delikanlı olduğunu düşünmüştüm.içim kaklktı,midem bulandı,gözüm yaş geldi.böyle iğrenç ve zıkkım gibi bir boku niye içerler diye düşünmüştüm tabi içimden söyledim bunu yanımda ki bebelere rezil olamazdım.
okul çıkışında sigara içen tayfayla yolumuz aynı olduğu için beraber gidiyorduk, ısrar etmişlerdi istemiştim 1 ay sonra falan, canım sıkıldı, bir bakayım dedim, "versene bir tane de bana bakayım bir" dedim verdi arkadaş aldım içtim. evet ilk öksürüyorsun sonra "bu ne lan amk, bunu mu içiyonuz, bi siktirin gidin" diyorsun. ağzından sürekli bir balgam biriktiriyor ve elin o iki parmak arası sigara kokuyor.
sonraki günlerdekini mumla aratan deneyim.
8 yaşımdayken sünnetimde kuzenim zorla içirtmişti,tadı iğrençti o günden sonra hayatımda hep nefret ettim sigaradan,tabi 18 yaşıma kadar.
2 hafta evde tek kalacağım bir donemdi ve bir sabah kahvaltilik malzeme almak icin markete gittim. kasiyer aldiklarimi kasadan gecirirken ansizin bir de sigara istedim. eve gidip guzelce kahvaltimi yaptiktan sonra keyif ya hani? yemekten sonra kahveyle falan... neyse cikarip yaktim bir tane sigara. ne öksürük ne tiksirik... sanki yillardir iciyormusum gibi ictim o sigarayi. basim donuyordu ve kendimi cok iyi hissediyordum. sonra bir tane daha bir tane daha bir tan...........
19 yaşında sıgaradan nefret eden biri olarak başladım. o anki baş dönmesinin verdiği keyif anlatılmazdı. zaten ona kandım.
4 yaşındayken annem içirmişti bir daha içmeyeyim diye (aynı anne emziğimi de rakıya bandırıp veriyormuş) tabi ondan gizli sigaralarından birkaç kez daha fırt çekmiştim büyüyene kadar. sonra ilk ciddi içişim eski sevgilimin ısrarıyla olmuştu. şuan kullanmıyorum mutluyum
daha hiç olmadı benim için. olmasını da düşünmüyorum.
yoğun baş dönmesinin ardından, kafanı çöp konteynırının içine gömülü halde bulmanla sonuçlanır. hoş bunu yaşadığın halde niye ısrarla içmeye çalışırsın o da ayrı bir sual.

12 yaşında sokakta bulduğum izmaritlerle.
  • /
  • 2