intihar

intihar, sonucunun ölüm olduğunu bilerek, canlının kendisine yaptığı eylem. bireyin kendisine yönelik bir saldırganlık hali olan intihar davranışı, birçok şiddet davranışının aksine her yaştan kişiyi etkilemekte olup, bireyin bilerek ve isteyerek hayatına son vermesi olarak da tanımlanabilir.
bazen bu tanımlamalara da gerek kalmaz, intihar tek kaçış ya da kurtuluştur.
"sırça fanusun içinde ölü bir bebek gibi tıkılıp kalan insan için dünyanın kendisi kötü bir rüyadır."
her bireyin kendi kaderini tayin etme hakkı olduğu gibi yaşamının değerini, erdemini bununla değerlendirebilir. her kişi kendi yaşamı hakkında söz sahibi olduğundan türkiye'de uygulanmayan ötenazinin bu bağlamda önemi büyüktür.

varoluşçu albert camus'un intiharı felsefi açıdan değerlendirdiğinde, yaşamın yaşamaya değip değmediği sorunsalı üzerine odaklanmıştır. ancak camus bir intihar savunusu yapmaz, bunu felsefi bir sorun olarak irdeler; onun görüşü, insanın kendini öldürmesi mümkün olmasına rağmen yaşamak durumunda oluşuyla ilintilidir. sisypos söylencesi adlı kitabında camus, intihar ve saçma kavramları bağlamında yaşamı değerlendirir. hayat aslında yaşamaya değmeyecek kadar saçmadır, ancak bununla birlikte yaşamak gerekir, der albert camus.
aklı başında olan insanların gerçekleştirdiği eylemdir. onca yazar delirmiş olamaz.
nedense insanların hala aşırı küçümsediği, dikkate almadığı, dalga geçtiği korkunç gerçek.

son yıllarımın büyük bir kısmını intihara meyillilikle geçirmiş birisi olarak söylüyorum ki, gerçekten harekete geçmeme çoğu zaman yaşadığım olaylar değil insanların beni ne kadar umursamadığı oldu. intihar etmek istemek "ergenlik" ya da "ilgi açlığı" değildir, şunu bir anlayamadı toplum.

ve her zaman dedim, diyeceğim; her intihar %99 cinayettir, silahı tutan da toplumun ta kendisidir.
sıkıntılı anlarda hepimizin düşündüğü ilk şeylerden biri sanirim belkide bizi hayatta tutan seylerden biri :)defalarca dusunmeme rahmen hicbir zaman uygulamaya koymaya cesaret edemediğim bir sey beni en çok tutan ben oldukten sonra ne olacak :) ben defolup gittigimde benden sonra hayat nasil olacak bu merak beni hayatta tutan etkenlerden biri ikincisi ise annem umarım sizi hayatta tutacak bir seyler vardir...
düşünmesi bile korkutucu eylem. ancak insan o kadar çaresiz kalabiliyor ki bazen bazen işte* neyse sonuç olarak hala nefes alıyorsak her şeyin bir çaresi vardır.
bir alt versiyonu da vardır bana göre (bkz: uyku bir çeşit intahardır)
iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır * durumu. sevdiklerimizden biri bu kararı alsa bu kadar anlayışlı olabilir miyiz bilemiyorum.
durkheimin iskandinav ülkesi olan ilgilterede yapmış olduğu çok güzel bir çalışma herkes tarafından mutlaka okunmasi gerek durkheime gore bulutlu havalarda intihar olayları çok daha fazla olmaktadır bundan dolayı ingiltere ve çevresindeki ülkelerdeki intihar oranları diger ulkelerle kiyaslandiginda bu oran oldukca fazla...
asla kavuşamadığım aşkım
özellikle farklı cinsel kimliğinizden dolayı intihar etmeyi düşünüyorsanız ve bunu gerçekleştiremeye kendinizi yakın hissediyor ve bundan korkuyorsanız, ciddi şekilde yardıma ihtiyacınız var demektir. durumunuzu kendi başınıza çözmeye çalışmakla uğraşmayın ve zaman kaybetmeden size yardım edebileceğini düşündüğünüz kişi veya kurumlara durumunuzu açın. bu anlayışlı bir yenge olur, okuldaki öğretmeniniz olur, şehrinizdeki lgbt örgütü olur, becerebiliyorsanız bir psikolog psikiyatrist olur. en kötü bu sözlükten birilerine mesaj atın veya durumunuzu anlattığınız bi başlık açın.

lütfen eşcinsel veya trans olduğunuz ve bu durumla başa çıkamadığınız için intihar etmeyin. sizinle aynı durumu paylaşan milyonlarca kişi var bu dünyada. özellikle de yaşınız daha gençse hiç etmeyin zira yaşamınız özellikle genç yaşlarda çok hızlı değişebiliyor, bir sene sonra çok iyi bir noktada olmayacağınızı kimse bilmiyor. birilerinden yardım isteyin, tercihen bir erişkinden.
tam şu şarkıyı dinlerken denk geldiğim başlıktır.kötüdür. çaresizliktir. bazen de dikkat çekme isteğidir, istemsiz bir haykırıştır.

her durumda yardıma ihtiyaç vardır.
basılması için yayımcıya verdikten 10 gün sonra intihar eden yazar edouard leve kitabı.
tutunacak dalınızın kalmaması nedeniyle bindiğiniz dalı kesme durumu.
kaçmak eyleminin "-ebilmek" ekiyle birleştiğinde daha anlamlı hale geldiğini fark edenlerin sığındığı bir liman, "kaçabilmenin" rahatlığını kabullenmiş olmalarına rağmen kaçmayacak kadar cesaret sahibi olmanın gururuyla "yaşayan" insanların ayini.
su 1 ay icersinde ve sonrasinda acisiz bir yol bulursam deneme yontemiyle ayrilmak istiyorum otenazi hakkim olmasini cok isterdim...is ev sorunlar, telefonlardan korkuyorum uyuyorum yataktayim disari cikmiyorum kimseyi arayamiyorum...bu care gibi fakat sonu iyi olmayan bisey pes diyemiyorum ufak bir kirinti var adi umut o engel oluyo ama hep otelenmis bir varlik oldugumu anladim arkadas ve aile cevremden dogum gunu hadisesinde..sktir edin dusmana inat bir gun fazla yasayalim
hayat; bu tekdüze hisler hayattan kaçmayı değerli kılıyor. babalar için fabrika iken anneler içinse mutfak. yemek masasında tartışmalar, haberlerde kayıp çocuklar... ve hepsinden öte, her şeyin yavaş yavaş parçalandığı bir his.

yeni bir plak takıp kafayı sıyırana kadar ilaç içerek bir şeyler olmasını beklemek daha mı iyi?

ingiltere benim (england is mine)
yaşama iradesini gösteremeyen insanların, kısa yol tercihleri.
çok ciddi bir olaydır. insanların psikolojik olarak çöktüğü ve mantıklı düşünemediği bir evredir. dışarıdan yardım alınması gerekir.
  • /
  • 2