mhp

yıllardır siyasetin içinde yer alan, milliyetçilikten beslenen sağ görüşlü parti. aslında akp ile kıyaslandığında daha korkunç, daha şiddet yanlısı gibi görünse de en azından akp kadar samimiyetsiz değildir. ürkütücü fikirlerine rağmen daha düz adamların partisidir.
bu partide eğer ulursanız ocaktan atılırsınız

alparslan türkeşin önderliğinde kurulan, ilk ismi cumhuriyetçi köylü millet partisi olan partidir. adından da anlaşılacağı üzere köylü hareketinden yola çıkmış bir partidir, 9 ışık doktrinleri ilk bu partide can bulmuştur. düşünulenin aksine faşizan zihniyetten öte köylü hareketi temel alınmıştır, parti kurulduğunda türkçe konuşmayı bile bilmeyen kürt kökenli kişilerde bulunmaktadır. parti içerisindeki çok seslilik türkeş döneminde kontrollü gitmeye çalışsada sağlanamamıştır. ilk olarak ckmp içerisinden sosyalist grup ayrılmıştır daha sonra muhsin yazıcıoğlu ile birlikte aşırı dinci kesim ayrılmıştır, bugün genel anlamda milliyetçi-ulusalcı bir görüş sergilemektedir. özüne dönmesi ve dokuz ışık doktrinlerini önce kendisi anlaması dahilinde iktidar olması kaçınılmaz partidir. 9 ışık doktrini marksist sosyalizmi, kapitalizmi, nasyonel sosyalizmi ve de faşizmi reddeden görüşe sahiptir
bugün bursa'da miting yapacak parti
kurucusu alparslan türkeş'in, devlet tarafından özel harp dairesi kurulmadan önce, seçilmiş 16 askerle beraber kontrgerilla eğitimi almak için amerikaya gönderildiği parti.
türkeş, kansasta özel harp eğitimi gördü. partisi mhp, türkiyede özel harp yürüttü. sol, sosyalist, demokrat, yurtsever, sivil vatandaş ve yüzlerce devrimcinin katlinden sorumludur.
bu bilginin eksikliğinde, bu parti hakkındaki tüm söylenenler eksik kalacaktır.

sovyetler birliği özelinde, komünizmin yayılması tehlikesine karşılık amerika'nın tüm avrupa, ortadoğu, asya, afrika ve latin amerika'da gladio tarzı örgütler kurduğu, onları eğittiği, parasal destek verdiği, darbeler yoluyla
hükümetler kurup yıktığı, az çok yakın siyasi tarihi bilenlerin malumudur.
nitekim türkeş ilk kez 60 darbesindeki milli birlik komitesinde yer almiş, ancak darbenin niteliği degişince sürgüne
yollanmıştır.

amerika tarafindan eğitimi için onca emek harcanmış bir özel harp uzmanının bir çırpıda bir kenara atılması elbette olmazdı, ve türkiyede toplumsal hareketlerin yogunlaştığı, sınıf savaşının kızıştığı bir dönemde yeniden hatırlandı.
amerikan emperyalizminin ve onun türkiyedeki yerli işbirlikçilerinin uykularını kaçıran gelişmeler oluyordu ülkede.
ögrenci gençliğin ve işçi hareketinin gelişmesi ve beraberinde güçlü bir sol hareketin olusması tehlikesine karşı,
mhp'yi ve onun paramiliter örgütü olan ülkücü hareketi çıkardılar.

onlarca katliama imza attılar. bedrettin cömert, abdi ipekçi, kemal türkler, dogan öz cinayetleri, balgat katliamı, 7 tip'li gencin öldürülmesi, 16 mart katliamı, çorum, sivas, maras katliamları bu faşist örgütlenmenin hafızalardan silinmeyen bazı marifetleri.

tüm bu kanlı tarihleriyle yüzleşmedikleri ve bu kirli mirasın özelestirisini vermediklerini bir kenara not etmek gerekir sanırım.
tek başına maras katliamı, o katliamin organizasyonundaki sogukkanlılık, yüzlerce insana uygulanan incelikli vahşet bile, bu partinin faşist değil de aslinda sadece düz milliyetçi olduğunu, o kadar da zararlı olmayabilecegini varsayanlara bir şeyler anlatmali..
bu partiyi yanarli dönerli, ışıklı mışıklı bir sevgi kümesi gibi gören/gösteren şuursuzluğa ise diyecek laf bulamiyorum. he amk he.. aslinda anti faşist bir parti bu mhp.. biz hep yanlış tanımışız..

karışıklılardan beslenen bir partidir. hangi dönem ülkede karışıklı olmuş mhp'nin oyları yükselmiş.

2002 seçimlerine bakın yüzde 8.5. cem uzan bile yüzde 7 almış.

geçen seçimlerde ki oylara bakalım bir kere de, evet oyları yükselmiş. akp, oylarını yükselttiğine göre chp'nin oylarından almış.
o şey mhp'ye uymaz!

http://t24.com.tr/haber/o-sey-mhpye-uymaz,259998
ortaokul yillarimda, boynumdaki haci gordukleri icin 15 kisi tekme tokat girisen liseli/universiteli insanlari barindiran asiri sempatik olusum.

acik acik reddettikleri ve ismini soylemeye bile tenezzul etmedikleri 'o sey'lerin bile destegini alirlar ara sira.

(bkz: irkci)
(bkz: fasist)
içinde, tek özelliği eli bıçaklı ağzı küfürlü bir grup ergenin reisi* olmaktan başka hiçbir işe yaramayan sefil insanları barındıran gençlik kollarının bağlı olduğu siyasi parti.
tek başlarına karşınıza çıkmaya cesaretleri olmayan adamlar bir araya gelirler ve okullarda caka satarken kendilerine ülkücü adını verirler. sen kimsin, dersiniz. içlerinde en bok püsür olanı çıkar ve sigara içmekten sararmış dişleriyle ben bu okulun reisiyim der. ulan sen kimsin dedim, bu dünyada üç beş itin reisi olmaktan başka hiçbir işe yaramaz mısın?! sonrası malum. zaten geliş amaçları kavga çıkarmaktı. kürt, entelektüel, kibar, renkli süveterler giyen mor kalem'i köşeye sıkıştırmak, üç kuruşluk akıllarıyla korkutmaya çalışırlar. karşılarına çetin ceviz çıkıncada bir kişiye dört kişi girmeye çalışırlar. kaç mor kalem kaç!

belki alt grubu, ülkücüler olmasa sempati besleyebilirdim ama ne zaman bir mhp'li ile tanışsam aklıma zorbalık geliyor. cahil, it kopuk geliyor.

tabii kimseyi tuttuğu siyasi partiye göre yargılamadım. bir kaç kötü anım var diye mhp'li insanları diğer partiye oy verenlerden daha hakir görmedim.

öyle işte.

efkarlandım lan.
motosiklette çok acemiyken beni muhtemelen bilgi edineyim diye üye olduğum forumlardan falan bulup davet atan bir motor grubu vardi. ben de hiç motorcu arkadaşım olmadığı için o ara, saf saf iş çıkışı gittim belirledikleri kafeye. ilk bakışta geleneksel tipler olabilir tabii diye bakarken, sonra kafa tokuşturma, bıyıklar ve anlamadığım arapça sözler aldı yürüdü. ofiste kriz çıktı bana müsaade deyip kaçmıştım. ülkücü motorcular oluşumu gibi birşeymiş. hayatım boyunca duruma zeka geriliği diye bakan ben arkama bakmadan uzaklaştım. sonra bunlar kavga edip topluluğu dağıtmışlar. başkan herkesi kovmuş. özür dileyip tekrar çağırdılar, kesin bir cevap olsun diye kaza yaptım motoru sattım yokum artık o işte dedim. siktiriboktan motor buluşmasını sürdüremeyecek kadar salaklar. herkese onlarsız günler dilerim.
siyasal işlevini zamanında hakkıyla yerine getirerek, türk solunu yok etmiş ve bugünümüzün tohumlarını sulamış bir odaktır!
milliyetçi bir hareketin gözlemlenemediği partidir.
gay damarım ortaya çıkana kadar, ibnelik kanımı kaynatana kadar tuttuğum siyasal parti. bırkaında aslında ne kadar absürt olduklarını anladım.
katil herkesi katil zanneder, bu yüzden kendi yaptıklarını normal görür vicdanını rahatlatır, keza hırsız da tüm insanları hırsız zanneder o da bu şekilde vicdanını rahatlatır.

yukardaki yazdıklarımızı referans alalım
1968 de türkeşin komando kampları ve sonucundaki kanlı pazar ... komünistlere yapılan saldırılar ...
türkeş'in "komünistler memleketi sahipsiz sanıpta sokak hakimiyeti kuramazlar. memleketimizde onların anladığı dilden konuşacak milliyetçi çocuklar var. bunun için gençlerimizi mücadeleci olarak yetiştiriyoruz." demesi kanıt niteliğinde

"....bakacaksınız, herhangi bir hareket, söz fikrimize, türklüğe uygunsa alacaksınız, zarar veriyorsa sileceksiniz..."(mhp iddiannamesi-türkeş'in yeni ufuklara doğru yazısınıdan) ve silme harekatı.. alevi , kürt, solcu ,aydın ayrımı yapmadan katledilenler

80 sonrası tam 694 öldürme olayından dolayı dava açıldı mhp'ye. tam 694 insanın katledilmesi resmi kayıtlara geçti ama gerçek çok daha fazlaydı.


70 cuntası ve 80 darbesi sırasında yaşanılan yolsuzluk haraç baskın hırsızlık
maraş olayları ve madımak oteli bu bildiklerimizden sadece bazıları
ulucanlar , diyarbakır , sinop cezaevindeki işkenceler tabutluklar ve daha niceleri
bu günü biraz ele alalım
hala türklerden başkasını sıfırlama mantığı ve kürtçülük karşıtlığı politika. çözüm süreci karşıtlığı...
her zaman söylerim eğer barış gelecekse alabilecekleri oy kapasitesi %5 i geçmez.
abdullah öcalan idam edilmemesinin en büyük sebebi mhp ama her mitingde yada toplantılarda hala terör örgütü ekmeğini yemeye çalışması
şimdilerde ise koalisyon karşıtlığı
- chp ile olmaz
- akp ile olmaz
- hdp diye bir parti mi var?

80 millet vekiliyle mi hükümet kuracaksınız derler adama. akp nin ekmeğine yağ sürme çabaları

benim için hiç bir zaman bir mafya partisinden öteye gidemeyecektir. akp öncesi bunların sempatizanları üniversitelerde reiscilik oynayıp, toplu şekilde top sakallı yada oruç tutmayan öğrencilere saldırırlardı. üniversite yönetimleri de bunlardan yana olurdu hep. unutturmayız!
tanım : bir ulkenin ilerlemesinde, insanlarinin gelismesinde engel olan milliyetcilik ve muhafazakarlik gibi kavramlarin akp ile birlikte temsilcisi olan parti
akp'nin yandaşlığını yapan parti.bugunkü meclis başkanlığı seçimlerinde de bir kez daha bunu görmüş olduk.yani seçim zamanı akp'ye demediğini bırakma,akp'yi desteklemeyen sağ kesimden oyları al sonra da gel bunları yap.allah aşkına bir mhpli bana sırf hdp destek veriyor diye chpli adayı desteklememek nedir açıklasın.yok arkadaş hani sağ görüşe ne kadar önyargısız,pozitif bakmaya çalışsam hep bir yamuklarını görüyorum.
akp nin başı ne zaman sıkışsa yardıma koşan parti....
akp nin başı ne zaman sıkışsa yardıma koşan parti....
akp nin başı ne zaman sıkışsa yardıma koşan parti....
akp nin başı ne zaman sıkışsa yardıma koşan parti....
akp nin başı ne zaman sıkışsa yardıma koşan parti....
  • /
  • 2