ebru gündeş

tanrı vergisi güzel sesiyle hayatımıza girmiş tanrı misafiridir.

ayrıca kayahanın şarkılarını kayahan'dan güzel yorumlaması da pek bir hoştur.
13 5 adında yeni bir albüm çıkaran ve 10 tane bilindik şarkıyı tekrardan söylemiş sanatçıdır. kenan doğulu'nun yaparım bilirsin coverı fena olmamış dedirtmiştir;

sevgili hocam olur kendisi müzik kariyerimi, notaları gözüne vura vura okumayı, keriz (bkz: nağme ) nasıl yapılır'ı, kısacası önünüze koyulan eserin nasıl tokatlanacağını kendisinden öğreniyorum.
memleketin önemli seslerinden biridir. detone olmaz. ama gel gör ki ülkemin ırkçılık neferlerinden biridir. bu ülkenin diğer bir önemli sesinin, ahmet kaya' nın kanını taşımaktadır ellerinde hala. sen evli-mutlu-çocuklu nefes alıyorsun ama gülten kaya yı ebedi yalnızlığa mahkum ettiğin için yüreğin rahat mı acaba?

hamasetten ekmek yemeyi ihmal etmez her fırsatta ama bir diva gün gelir ağzının payını verir hemen yanı başındaki jüri koltuğunda. ve sen de içindeki pislikle kalıverirsin. allah bağışlasın artık bir evladın varmış. cinsiyetini bilmiyorum ama onu ilerde, vatan sağolsun diye gönderecek misin ölüme peki?

aynı jüride senin ne homofobik olduğunu da öğreniveririz. yarışma elemelerinde '' kırık '' bulduğun için çok iyi bir sesi elemeni utanıp sıkılmadan haklı göstermeye çalışırsın. sürekli yalakalık yaptığın, hocam dediğin bülent ersoy' un yanında yapabilecek kadar şuursuzsundur üstelik. her ay başka bir rus mankenle filan poz veren gizli ibne, şarkıcı kankalarından bunu öğrenmişsindir tabii yıllar yılı. sen de haklısın.

tarih seni affetmeyecek be ablam. *
üstelik nerde o eski şarkıların? tırt, monoton bir tarzda nereye kadar?

bu kadar para puldan sonra bir zamanlar o genç konfeksiyoncu kızın duygulu, ruhi yorumu da yerini ruhsuzluğa bırakır haliyle.
lezbiyen olduğunu düşündüğüm hatundur.
demir attım yalnızlığa şarkısıyla yıllardır beni benden alan güzel sesli hatun.
kıro kadın dendimi akla ilk gelen kadındır. bunun akıllı ol senin aklını alırım falan gibi sözlere sahip bir şarkısı vardı. hala duyunca ürperiyorum...
kendine göre "delikanlı" takılan ancak bu davranışları ile aslında komik görünen, kimilerine göre güzel olan ancak hareketleri ve üslubu nedeni ile son derece itici olan şarkıcı. türkiye'de kemik gözlük modasını başlatmış şahıs. yaşadığı talihsiz olayda gözünde kırmızı kemik gözlük vardı; medyanın binlerce kez görüntüleri vermesinden dolayı türkiye'de kemik gözlük patlaması yaşanmıştı o sene. herkesler kemik gözlük almıştı ablam da dahil. kırmızı gözlük adeta kızılay tarafından dağıtılmıştı.

düşününce ölümün kıyısına kadar gelip geri dönen birinden daha olgun, insani davranışlar bekliyor insan. empati yeteneğinin en az bir level daha gelişmiş olmasını bekliyor. mamafih bu sanatçıda böyle olmadığını gördük. yeri geldi de yazıyorum, ekranda her görüşümde aklımdan geçenler aşağı yukarı böyledir. misal yıllar önce parmağındaki pırlantayı soran muhabir kızı öyle bir fırçalamıştı ki hiç unutmam. kız nişanlanıp nişanlanmadığını ima ediyordu altı üstü. fakat hanımefendi öyle bir tepki vermişti ki fuhuştan mı kazandınız diye sorulmuşçasına. sesi güçlü olabilir eyvallah, ama uyduruk bir mezarın başında "babamın mezarı" diye poz kesmelerini de unutmadık ebru gündeş.

inşallah oğlum şehit olur demeci de işte bugüne dek çizdiği profile cuk oturmaktadır.
ben onu bunu bilmem gidip sırf para için azeri iş adamıyla evlenince, bitmiştir bence "halkın sevgilisi, delikanlı kız" ayakları. demet akalın 'dan farkı kalmamıştır, zengin koca avlama kulvarında. bu saatten sonra isterse dünyanın en iyi sesi seçilsin, lsterse albümleri milyonlarca satsın. karaktersiz, samimiyetsiz müzisyenleri sevmiyorum.
ataerkil toplumumuzdaki kadına verilen statuyu kabullenip yaşayan kadın tipi (bkz: kıro kadın)
1997 yapımlı deli divane dizisinden hatırlarım kendilerini. galiba o diziden sonra kendisiyle pek ilgilenmedim. şimdi baktım, hala oturup izliyorum lan, biri beni durdursun. yıl 2013 olmuş hala youtube'da "ebru gündeş deli divane" aratıp, bi de oturup izliyorum. merak edenler için ilk bölümden sizleri heyecanlandıracak küçük part sevgili sözlük yazarları.

hakkında şöyle bir haber okuduğum, bir insanın asla olmaması gereken, iticiliğin can buldugu yorumcu.

ebru gündeşi travestiler korkutmuşmuş.. ya bırakın ya. yine iyi ki bu kadar homofobik bir kadına trans bireyler sevgi amaçlı ebruu diye bağırmış sevgilerini göstermişler... hayır ebru gündeş de pek bir korkakmış, annem niye korkuyorsun bu kadar, yarışmalarda lbgtlere laf çakmayı biliyordun, militaristlikte son noktayı zorluyordun da, bir trans birey çıkıp "ebruu" deyince mi korktun ?!!
kıro kadın tanımının hayat bulmuş versiyonu.
nereden geliyor bu kadar para? işin içinde bir pislik olmasın? sorgulamalarını yapmadan, "ohhhhhhhhh, buldum zengin kocayı, sefam olsun!" şımarıklığı içindeyken bugünlerin gelebileceğini hesaplayamayanların akibetine uğrayan kadın.
çok güzel paravan olarak kullanılan kadındır. üzücü açıkcası. ''bu adam bende ne buldu acaba hem zengin hem taş'' diye düşünmedi mi hiç çok merak ediyorum. tamam gönül ota da boka da konar ama; az düşünseydin be anacım.
benim babamın fizanda parmağına iğne batsa annem 3 dakika içerisinde durumdan haberdar olur. kadının istihbaratı çok sağlam olduğu için mi? hayır. her gün aynı yatağı paylaştığı yol arkadaşı bu. ne yaptığını bilmesi için her saniye yanında olması gerekmiyor.

ebru gündeş'i günahım kadar sevmem, özellikle şu videodan sonra

ama bu yorumumun ebru gündeş'e beslediğim antipatiyle uzaktan yakından alakası yok.
özel hayatında ne yaşadığı kimle yaşadığı o kimin ülkede ne boklar yediği bunun ebru gündeş'e getirisi ya da götürüsü veya ülkeye getirisi ya da götürüsü tartışılır.ancak ve ancak bir gerçek var ki seviyorum sesini,şarkı yorumlamasını,sesinin tınısını,şarkılarını ve dünden beri son albümünden "araftayım" ı dinliyorum,dinlemeye de devam edeceğim.net.!!
  • /
  • 2