ermeni soykırımının 98. yıldönümü

ne soykırımıymış pardon diye sorulası başlık.
aynı zamanda dünya tarihindeki kara bir lekenin 98. yıldönümüdür.
karşılıklı soykırımlaşma olmuştur. bu nedenle ermeni soykırımı demek doğu anadoluda soyu kırılan türk, kürt ve kafkas vatandaşlara haksızlık olur.
istemeyen çeker ve gider.
yaptık mı ? evet yapmışsak yapmışızdır ki yapılan hiçbirşey için hesap verme gibi bir durumumuz yoktur. işine gelmeyen işte ermenistan o tarafta ki haritada yerini gösterebilirseniz eğer çekip gidiniz.
yediğiniz kaba pislememeyi ne zaman öğreneceksiniz çok merak ediyorum ???
mütemadiyen saçmalayan bazı yazarların her zaman yaptığı gibi sözlükteki diğer yazarları gaza getirip gerginlik yaratma amacıyla açtığı bininci başlıktır. sakin olunuz, gaza gelmeyiniz.
çeşitli bakanlıklar ve başbakanlığın kendisi tarafından finanse edilen* konudur. kıyıda köşede konuya dair türkiye tezini güçlendirecek bikaç satır bişiyiniz varsa hiç ayı sözlük köşelerinde hacı etmeyin derim. doğruca gidin türk tarih kurumu'na; ahanda ben bunları yazdım diyin. anında başına sonuna elli tane devlet adamının sunuşunu kopyalayıp yapıştırıp aralara da 10-15 tane de fotoğraf serpiştiriip pek seçkin olmayan kitapçılara ve ülkenin bütün kütüphanelerine dağıtılacak kitabınız hazırlarlar. size de dünyanın parası verilir.* ha, böyle rant tabi ki başı boş değil. evvela ülkü ocaklarından bi izin alıp bu rantı elinde tutanların ellerinden öpmenizde yarar var.

(bkz: konuyu tarihçilere bırakmak)*
"tarihi tarihçilere bırakalım" uyanıklığına inat dile getirilmesi vicdani olan yıldönümü.binlerce yıldır bu topraklarda varolan bir halkın biranda yokolduğunu görmek için binlerce boş ve harabe haline gelmiş kiliselere,hristiyan yetimhanelerine bakmak yeterli.bunun için tarihçi olmaya gerek yok.var ise şahsen birkaç sene sonra kazanacağım tarihçi sıfatı ile bunları yine dile getirebilirim.bu zihniyet eminim ki 6-7 eylülüde sonuna kadar inkar edecekti ama teknoloji sağolsun.
"ermenilerde kendi tarihiyle yüzleşsin" buna itirazı yok ama burada iç tairihle hesaplaşan mağrurlar ve mirasçıları yani bizler (türkler,kürtler) sözlükte ermeni üye var ise bunu kendilerine söyleyebilirsiniz

"beğenmeyen ermenistana gitsin" bu sözü lgbt çevresinden birisinin söylemesi güldürdü.hala şaka mı gerçek mi kestiremiyorum.neyse cevab olarak mantıklı birşey yazmaya gerek yok. gitmiyorum ! * )
bu konu sayesinde potansiyel ülkücü bıyıklı * eşcinsel olabileceğinide öğrenmiş oldum.bu bile yeter.
militarist ve milliyetçi biri olmama rağmen ben de soykırım olduğunu düşünmüyorum. zira iki taraf da bu yolda büyük kayıplar vermiştir. türkler almanların veya hutuların yaptığı gibi ava çıkmamışlardır. ancak yukarıda bir entryde okuduğum "yaptıysak yaptık hesap vermek zorunda değiliz" neyin kafası anlayabilmiş değilim. 10 yıl sonra eşcinselleri sıra sıra kurşuna dizmeye kalkarlarsa ülkede "yapıyorlarsa yapıyorlar hesap vermek zorunda değiller" mi denilecek ? iyi amk her devlet azınlıklarını bir bir silsin süpürsün ülkesinden.
“…çöllerde ot yiyerek karınları şiştikten sonra kimi anasını, kimi babasını, birçokları da çocuklarını kaybettikten sonra buraya düşmüşler. daha doğrusu, cemal paşa getirtmiş… dışarıda anası açlıktan ölen, babası yanında öldürülen, on iki yaşında bir ermeni kızı geldi, iltica etti. mahzun, büyük gözleriyle etrafımda dolaşıyor, lüzumlu lüzumsuz elimi öpüp ağlıyor. bahçede bir facia daha var. oğlunu yanında öldürürlerken birdenbire dilini kaybeden bir bedbaht, öteki oğlunu ve ailesini nereye attıklarını bilmiyor. ayakları çıplak, gözleri elem içinde, mütemadiyen işaretle felaketini haykırıyor. bazen geceleri çocuğu ölen bir kadın gibi, başı elleri içinde döğünüyor, döğünüyor... gündüzleri yazımı yazarken bazen hıçkırdığını işitiyorum. pencereye koşuyorum, aşağıda bahçede ellerini sallıyor, oğlunun kalbinden kurşun geçerken çıkan sesi göklere uluyor, söylüyor. bunlardan binlerce, yüzlerce var. yetimhaneler hayatta bir şeyin telafi edemeyeceği şeyi kaybetmiş yarı aç bedbaht çocuklarla dolu…”

halide edip adıvar hanım, bin kadar ermeni yetiminin kaldığı ayn tura yetimhanesi’nde gördüklerini, istanbul’da kurulan yeni kabinede maliye nazırı olan dostu cavid bey’e mektupla böyle anlatıyordu.
osmanlı devleti döneminde gerek bazı anadolu şehirlerinde gerekse bazı kürdistan şehirlerinde belki nüfusun çoğunluğu müslümandıysa da önemli bir ermeni azınlık vardı. o şehirler aynı zamanda onlarındı ve bugün, bugün bir tek hatay'ın bilmem neresinde bir ermeni köyü var. koskoca coğrafya suya düştü de bir ermeniler mi bu topraklardan kayboldu? nerede o ermeni azınlık? tehcir bile başlı başına bir soykırım habercisi potansiyeli taşırken nedir bu böyle aman asıl onlar bizi öldürdü çocukluğu!

hadi kabul ediyorum. soykırım yok. ee ermenilere ne oldu?


devamlı ermenilerin çıkardığı isyanlardan, haksızlarmışcasına söz edilir ve bir güzel kronolojisi verilir. ve bu isyanlar silsilesi bittikten sonra türkler de karşılık vermiştir deniyor. peki türklerin verdiği karşılıkların bir kronolojisi yok mu? neler yapmışlar. bak ne güzel yazmışsın sasun zeytun falan... *

başka ilginç nokta:

"ermeniler, büyük ermenistan devletini kurmak için osmanlı devletine isyan ettiler ve katliama giriştiler" sözlerini bir türkün söylemesi kadar ironik bir şey yok. sen hazır emperyalistlere karşı çıkıyoruz deyip bir de osmanlı devletini yıktın bre! milliyetçi kemalist bir değişik türk cumhuriyetini kurdun. herkese türk dedin. bir de bir misak-ı milli diye tutturdun ki bildiğin büyük türkiye'yi yakıştırılası... sonra milliyetçi devletinde mübadele, sürgün dönemleri...

her açıdan tutarsız, kendine müslüman...

(bkz: şerrine lanet)
akademik eğitimi akademi üyesi yeitiştirilme ciddiyetiyle alan bünyede verdiğiniz linklerin kaynakçasız çöp niteliği değeri taşıdığını belirtme ihtiyacı duyduğum başlıktır. ülkede her türlü baş ağrısını devlet ve onun politikaları yüzünden çeken bir azınlığı temel alarak açılmış bir sözlüğün devletçi yazarları sadece burada değil bünyeyi her yerde şaşırtmaktadır. resmi tarihe güvenmek ile lise tarih ders kitabını akademik bir kaynak olarak almak arasındaki anolojiden bahsederek sarkastik görünmekten çekindiğim başlık olarak da adlandırılabilinir. ben, şahsım, vicdanen rahat olmayanlardan olduğu gibi herhangi bir şekilde vicdanı sızlaması gereken bir ermeninin * vicdanı sızlamıyor diye insanlığımı alıp bir kenara koymayı kendime yediremeyeceğim için, neler olduğunu tam olarak anlayamadığım bir başlık olduğu da kesindir.

(bkz: özür dilerim)
(bkz: bazı yaralar zamanla kapanmaz)
şu kağıt parçasıyla başlayan olayların yıldönümü
aynı komunitiden olmanız fark etmiyor ırk işin içine girdiğimi götünüze çomak sokulmuş gibi tepiniyorsunuz.o yüzden değil mi diskriminasyona uğramanız, ibne diye hakarete uğrayıp toplum içinde kabul edilmeyişimiz.önce insan olun sonra kimliğinizi kabul ettirin, milliyetçilikte size kaldı götü torbalar sizi.
geçmişte yaşananları asla objektif bir şekilde bakılmazsa yaralar sarılmaz.yaşanan bu acı olaylar da kimse tamamen suçlu ya da kimse tamamen masum değildir.
bu yaşanan olayların tek suçlusu sanki türklermiş gibi yansıltılması çok taraflı bir bakış açısıdır.o dönemin faturasını hem ermeniler hem biz türkler yeterince ödedik.

ermeniyi türke kışkırtanlar nasıl şimdi kürtleri türklere kışkırtılarsa o dönemde de hem ermeni hem türkleri kışkırttılar olan bizlere oldu.canı yanan biz ,birbirimize düşman kalan biz kazananlar ise bu ülkeden bu topraklardan fayda sağlayanlar oldu.

lütfen işbirlikçi ermeniler ve türklerle bu coğrafyada yaşayan yaşamış kardeş ermeni ve türkleri aynı kefeye koymayalım
  • /
  • 2