sevgili 17 yaşımdaki halim

18. yaş gününde verecektin o barış'a, yanlış yaptın..
23. doğum gününü göreceksin. önünde rahat daha 6 sene garanti var, tadını çıkar. seneye ailene dişilerden hoşlanmadığını açıklayacaksın. hayvani tepkiler alacaksın elbette ama kararının arkasında dur. o tıraş makinesini yerine koy. zamanı gelince sakalın zaten çıkacak. iki kulağını deldirip saçlarını 3 numaraya vurdurma. asla bir david beckham olmayacaksın. otur biraz derslerine çalış. facebook, twitter hayat kurtarmıyor. gerçi sen bilmiyorsun onların henüz ne olduğunu ama yakındır tanışacaksın. sayısalı seçme. allah belanı verir. dile kabiliyetin var. o alanda bir mesleğe yönel. mühendislik sana göre değil. değil işte. beni dinle sen. sana sigara uzatan arkadaşlarının yanına uzun bir müddet uğrama. ilerde elektro gitara falan merak salacaksın. bence şimdiden başla. her önüne gelene sırrını verme. kendi içinde yaşamayı öğren bazı şeyleri. seneye cillop gibi bir sevgili yapacaksın. sana çok şey katacak. o adamın değerini bil, ağzını yüzünü kırarım senin. üzme onu. richard wright yakında ölecek pampa, kendini hazırla yavaştan. justin bieber diye bir bebe müzik piyasasının kökünü kurutacak. pink floyd dinlemeye devam et. zaten onun dışında bir boku beceremiyorsun.
seni uyarmak için geç kaldım..o yüzden takıl kafana göre. he bir de ot yasal olmuyor; türkiyenin ilk jazz/funk bateristi olamıyorsun, cemaatçiler, badem bıyıklılarla bile çalıştığın günler olacak. ayrıca ilk dövmeni sarhoş arkadaşına değil, git bir dövmeciye yaptır hıyar hep vücudunda kalacak.
futbolcu olamayacığını hala anlamadın mı lan? git de ders çalış, tıp kazan. anana babana bağırma kırarım o ağzını. öyle cool ortamlara girmeye de çalışma, yapmacık hepsi görmüyor musun? görmüyorsun tabi malsın. kaportacı x abiye olan platonik aşktan da bi bok olmaz, ne salaksın amk yaa. salak yemin ediyorum gerizekalı bu çocuk
dünya üzerindeki ibne popilasyonu sen zeki ve bülent aplandan daha fazla.o yüzden bunalımdan bunalıma girmeye gerek yok.kızlara beyhude salça olma sonra yalnız kalınca çükün kalkmıyor rezil oluyorsun.
ııımmm dur tahmin edeyim. ailen seni lisede sözele göndermedi diye şu an çok kızgınsın. e dangalak o zaman niye dandik bir dershanedeki dandik bir tarih hocasını dinleyip tercihlerin arasına o bölümü sıkıştırttın. o okulu kazanacaksın olum kaçarı yok. sonra da ağız tadıyla aç kalacaksın. müziğe yüklen bari bu aralar. bestelerini çoğalt. üniversitede cep harçlığını çıkaracaksın. kendini kasmadan da mezun olacaksın o dandik okuldan. zaten mezun olamayacak olsan cümle alem yüzüne tükürürdü. olum hayatını yaşa, içinde hiçbirşey kalmasın. istediğin heryere git; çünkü 2010 yılı 4 nisanının gecesinde '' ahhh ah eski sevgilimin doğum günü bugündü.'' diye iç geçirirken aynı saat içerisinde hayatının adamıyla tanışacaksın ve adam inanılmaz kıskanç olacak, herşeyine karışacak; ama sakin ol ve inatla sürdür ilişkini. tadını çıkar, çok sev ve önüne bak.çok eğlenceli zamanların olacak. sana daha fazla kopya veremiycem; çünkü bende çok ilerde değilim. he bu arada ''sigarayı bıraksam mı?'' diye içinden soruyosun ya kendine, hala soruyosun ''mal''.
bir yıl sonrasında reşitlik adı altında istediğinle yatacak kalkacak, istediğinde kalacak, o yıllardır hep hayalini kurduğun ailenden bağımsız bir hayata adım atacaksın. seni sen olduğun için seven arkadaşlarına, dostlarına, çevrene kavuşaca... hayır hayır. anlayacaksın ki o kalabalıklar sana çok iyi gelmeyecek ve hep yanıbaşında olmasa da bir yerlerde ailenin varlığını bilmek sana iyi gelecek. seni sen olduğun için sadece onlar sevecek, belki seni kabullenemedikleri zamanlar olacak ama ona da kuşak çatışması deyip geçmek yeterli.
sevgili 17 yaşım, ne dersem diyeyim hiç bir öğüdü dinlemediğin gibi bunu da dinlemeyeceksin, onun için kendimi kendim için yormayacağım kusura bakma, zaten başım senin yüzünden belada,şizofren olmakla suçlanıyorum, neymiş mnskym 17 yaşımdaki halimle konuşuyor ona gelecekten bahsediyormuşum, bilemeyecekler ki yavaş yavaş delireceğim o olacak... lan hişş alooo dinliyormusun?
sevgili 17 yaşındaki halim, hayata atılmak için önünde daha çoook uzun zaman olacak şu çalışıp para kazanma işini biraz daha ertelesen daha iyi olacak. üniversite yılları tekrar geri gelmiyor bence tadını çıkar. seneye o çok hayal ettiğin ehliyetini alacaksın o kadar da büyük bi olay değil bu kadar heveslenmemen gerektiğini babanın minibüsünü çarptığın gün daha net anlayacaksın. seneye dünya üzerinde tek olmadığını anlamanı sağlayacak bir gay tanıyacaksın. aşık olabilirsin ama bunu herkesin içinde kendini açıklayarak yapma, yüz vermeyecek sana sende herkese sırrını verdiğinle kalacaksın. aldatılmak ve terk edilmek bunlar hakkında daha çok şey öğrenmeye çalış. 25 yaşına kadar 2 tane ilişkin olacak ilkinde aldatılacaksın ve bunu göreceksin o kadar fazla yıkılma değmeyecek bi insandı o. ikinci ilişkinde terk edileceksin sakinliğini koru dünyayı başına yıkma çevrendekilere anlatmakta güçlük çekebileceğin salaklıkları da sakın yapma. aile her zaman senin adına doğru kararlar veremez bunu da aklının bi köşesinde bulundur. her zaman etrafına pozitif enerjini sergile kaybetmeyeceksin... şu an 27 yaşındasın ve mutlusun...
sus, devam et, yoluna girecek. sevgiler, gelecek sen.
sevgili 17 yaşımda ki halim * seni üzmelerine izin verme. kullanmalarına hiç izin verme. hele aşık olma hiç bırak eksik kalsın. ruhunu bedenini ele geçirmelerine izin verme. kendine inan, durumunun farkına var, ne olduğunun farkına var. potansiyelinin farkına var. boş durma spor yap kitap oku. sikinin peşinde az koş. çok gül çok gez çok eğlen. gidebildiğin her yere git. yapabildiğin her şeyi yap. hatta zorla kendini. 40 olunca geriye baktığında dolu dolu yaşadığını söyle kendi kendine. zamanı geri alamayacağını anla. sevgili 17 yaşım.
ingilizce öğretmeni ol içinde kalmasın. şantiyelerde sürüneceksin yapma. sakın mühendislik yazma. dil bölümüne geç. sallama anne babayı iki laf ederler susarlar. ingilizce öğretmeni ol hayallerine ulaş. dişlerine iyi bak.
ne salakmışsın be yavrum. o zaman ki salaklıkların ağzıma sıçtı tatlım haberin olsun. çok şey öğrendim, olgunlaştım, dünyaya bakış açım farklılaştı ama bunları bana bu kadar hızlı ve acılı öğretmeye çalışmamalıydın. seni bir yerde görsem suratına iki tane çakabilirim kardo,muah.

he birde yabancı dile giricem diye zırlama, ağzıma sıçılıyor haberin olsun. shakespeare makespeare çok kötü şeyler yapıyolar bana,ilginç fantezilerine alet ediyorlar beni,sen çaktın köfteyi *

*
için rahat olsun, hala aynıyım, hala aynı hayalleri topluyorum uçsuz bucaksız düş bahçelerinde. yaşanılan onca sıkıntıya rağmen dönüp baktığımda eksilen pek bir şey görmüyorum. kalabalığı sevmezdim hala sevmiyorum. o zamanlar bak gör 20 yılda geçse değişmeyecek. demiştim. değişmedi.. hala yalnızım. aslında kendime ihanet etmeyi sevmiyorum * hala elime mikrofonu alıp atıp kendimi sahneye 'yeter be biraz da beni dinleyin' diye her yıl değişen repertuarımdan şarkılar söylemeyi deliler gibi istiyorum. asıl önemli olan şu güzel sanatlar fakültesi / resim okuyorum. o zamanlar götümle gülerdim inanmazdım belki de ama oldu işte. çok başarılı ve azimliyim. inanmayacaksın ama geçen ay topladım bütün evraklarımı mimar sinan'a yatay geçiş için başvuru yaptım. görüyor musun ? * falan filan işte..
yazacak çok öğüt var da sana özet geçiyim gerisini sen yaşayarak öğren.
1. git o yüzündeki sivilceler için tedavi mi olcan ilaç mı alcan napıcaksan yap, lahmacun gibi gezme ortalıkta. ananın sana söylediği evlenince geçer masallarına inanma..hem evlenmeyeceksin hem de annen bambaşka birşeyi kastediyor.
2. yine ananın aklına uyup dersaneymiş okulmuş kendini paralama..elbet giricen bir üniversiteye, daha fazla spor yap, profesyonel ol çünkü bir tek spora yeteneğin var. gücünü hırsını orda kullan.
3. illa üniversiteye giricem diyosan söyle şu babana da seni yurtdışına göndersin. sakın babanın anlattığı param yok masallarına inanma zira onda para bok. ama ilerde baban 3. karısından da ayrıldığında o masallar gerçek olacak ve baban dımdızlak kalacak. o yüzden sömür o babayı hazır parası varken.
4. daha sosyal ol, lgbt ortamlara takıl, o mutasıp aile kızlarıyla değil de daha değişik kişilerle arkadaşlık yap. güçlüsün, kaldırabilirsin diye sırtına yük bindirenlerden uzak dur. evet öylesin ama kendini kullandırtma. kitap okuyacağına git serserilik yap, yaşlanınca okursun o kitapları.
5. üniversitede platonik takılacağın iki kızın ikisi de straight. onlarla zamanını harcama. evli olan nişanlı olan erkek arkadaşı olan..hepsi sadece kalbini kıracak. lezbiyenlerle takıl, straight kızlarla sadece yat ve unut.
6. kardeşlerine lezbiyen olduğunu açıklayabilirsin. düşündüğün kadar korkunç tepkiler almayacaksın. hatta belki seni onlara daha da yakınlaştıracak bu.
7. kanada' da daha ilk gün tanışacağın brezilyalıdan uzak dur. o kız sana çok aşık olacak, sende onu çok seveceksin ama hiçbir zaman onun kadar aşık olmayacaksın. bir senede sıkılıp hayatı kıza da kendine de zindan edeceksin. o kızla sadece arkadaş ol, takıl oralarda bekar bekar. sağlam dostluklar kur, unutma bütün kızlar geçici ama dostluklar baki.(edit: senden sonra başka bir sevgili bulacak ve onunla da görüşmeyi keseceksin sen en iyisi ex lerinle dost olmayı unut)
8. 6 sene internetten chat yapıp yaşı senden ufak diye buluşmayacağın bir kız olacak..istanbul'a tatile geldiğinde nihayet onla buluşmaya karar verip ilk görüşte aşık olacaksınız. ama aradaki bilmem kaç bin kilometre yüzünden bir türlü kavuşamayacak ve severek ayrılacaksınız. onunla buluş işte kanada'ya gitmeden. (edit: vazgeçtim kızım sakın buluşma, unutucan gidicek o da..ne gerek var)
5 yıl sonra bambaşka iklimlerde alacaksın soluğu. hiç tanımadığın bilmediğin bir coğrafyada olacaksın. elin ekmek tutmuş olacak ve artık kendi ayaklarının üzerinde durma vaktin gelmiş olacak.memleketinden nefret ediyordun, bir süre buradan da nefret edeceksin. her şey gözüne batacak. sonra işi kaşarlığa vuracaksın(ki şuan yaptıklarından farklı olmayacak). o hiç bilmediğin yerde tanımadığın kişilerle sabahı edeceksin,başına bir şey gelir mi korkusu yaşamadan. bir müddet böyle devam edeceksin.
sana bir iyi bir de kötü haberim var.
önce iyi haber:
4 kasım 2003-salı ; o gün tanıyacaksın adamın birini,ilk başta o da senin için diğerleri gibi olacak.sabahlayacaksınız,içinizdeki hayvanı susturacaksınız bazı bazı. zamanla ona bağlandığını hissedeceksin,onu özlediğini. ve artık sadece o olacak hayatının odağında. seveceksiniz birbirinizi. çoğu zaman şımarıklıklar yapacaksın, olmadık sebeplerden hır gür çıkaracaksın, ona hayatı zindan edeceksin;ama o hep sabırla duracak. sakinleşmeni bekleyecek. çok aptalca sebeplerle ayrılmak isteyeceksin ama sonra bakacaksın ki onsuz olmayacak. ne kadar huysuz olsan da onu hep çok seveceksin ve o da senden vazgeçmeyecek. birlikte dolu dolu 7 yıl geçireceksiniz.
kötü haber ise:
19 aralık 2010-pazar ; kaybedeceksin o insanı.öyle bir kaybediş olacak ki bir daha asla göremeyecek duyamayacaksın onu. dünyan yıkılacak,güçsüz düşecek aciz kalacaksın çoğu zaman.özleyeceksin onu. kahredecek,isyan edeceksin.artık yaşayamam diyeceksin;ama yanılıyorsun yaşanıyor ve yaşayacaksın.sonra o varken yaptığın şımarıklıklar,huysuzluklar adına çok pişman olacaksın,kendini hep suçlayacaksın;yapma!
ve bakacaksın ki onun olmadığı o memlekette kalamayacaksın;her yerde onu arayacak gözlerin ama nafile. ve bu daha çok acıtacak canını. nihayetinde terk edeceksin o memleketi başka bir yerde başka bir hayat kurmaya çalışacaksın,içinde bir yerlerde bir şeyler kırık dökük bir şekilde ve de eksik. başka insanlar alacaksın hayatına(hem de en saçma haliyle)
bir şey söyleyeyim mi? üzülme;zira o da istemezdi üzülmeni.kaldı ki herşeyin elbet bir şekilde sonu olacaktır. kendini şanslı hisset;onun gibi bir insanı tanıdın bildin.onunla yaşadın,her şeyini paylaştın,sevdin,sevildin. ve inanıyorum ki o bugün de var olsaydı hâlâ beraberdiniz.dediğim gibi şanslısın sen.bunu bil ve onu tanımış olmanın sana verdiği o güçle ayakta kalmaya devam et.bak bakalım etrafında sen gibi şanslı kaç insan var?
hayat devam ediyor,edecek!
hadi bakalım dinle şimdi bunu
sevgili 17 yaşımdaki halim, şu an aklın beş karış havada ve maalesef seneler sonra da bu değişmeyecek. anlık heyecanlar, mutluluklar için senelerini yediğini fark ettiğinde 26 yaşında olacaksın. iki sene sonra bir adamla birbirinize ilk görüşte aşık olacaksınız ve onunla dört sene birlikte olacaksın. yapma adamın hayatını sikip atacaksın, sözler verip durma asla onunla evlenmeyeceksin. hatta muhtemelen hiç evlenmeyeceksin. çocuk her şeyi geç fark ediyorsun, safsın. şu an bu yaşta arkadaşların için yabancı dil sınıfına gitmek istememekle hayatının hatasını yapıyorsun. senin yüzünden hep bir şeyler eksik olacak ama buna rağmen iyi yaşayacaksın. çok gezeceksin, çok içeceksin, lisedeki arkadaşlarınla hiç ayrılmayacaksın o yüzden kıymetlerini taa o zamandan bilsen iyi edersin. kadınları daha erken fark etmen için ne yapsam bilmiyorum çünkü ne olduğunu fark edene kadar çok şey kaçıracaksın. altı sene sonra bir kadın seninle yatmak istiyorum derse korkaklık etme ve onunla yat lütfen çünkü sonra one night standlerle zaten bunu deneyeceksin.

bir sene sonra tercih yaparken ailen uzak dedi diye izmir'i yazmayıp onun yerine manisa'yı yazacaksın. saçmalama lan arada yarım saat var en yakın arkadaşın da izmir'i kazanacak. üniversite hayatının yarısından çoğu izmir'de geçecek zaten. saçmalama allah aşkına izmir yaz da yorma bizi.

not: büyüdükçe hiçbir şey daha iyi olmuyor, öyle gibi görünüyor ama olmuyor. (seks hariç)
2 yıl oldu ama olsun...
* anneni ikna edeydin iyiydi tekrar sınava hazırlanmak konusunda.
* arkadaşına sulanma, tamam mı?
* ailene söylemeyi düşüneceksin, yapacaksın da, ama bir kere daha düşün, tamam mı?
* 1 sene sonra "5 yıl düşünmüyorum" dediğin şeyi yaşayacaksın, tadını çıkar, dibine kadar!
* lezbiyenlerin suratına karşı "çok tatlısınııııııııız!" diye bağırma, butchlar dövebilir.
* yılbaşında daha kalın giyin, yoksa doğum gününü hastanede geçirirsin.
* arkadaşlarının verdiği sırları da tutmasını bil sürtük.

son anda aklıma gelen bir şey daha
* arkadaşının annesi sana "senin gibi bir kızım olur inşallah." derse gülme, tamam mı? yüz verme kadıncağıza. devamı geliyor o iltifatların (!)
  • /
  • 4