ütopya

ütopya, genellikle bir toplumun tamamının refah içinde, mutlu, her istediğini yapabildiği, görünür ya da gizli hiç bir negatif etkinin insanlara bulaşmadığı bir dünyayı tasvir eder. ütopya, doğası gereği bir son noktadır. ütopya'dan geri dönüş, bir gerileme, yozlaşma yaşanamaz. bu kavramın en temel özelliği, sarsılmaz derecede kararlı olmasıdır. kendi kurduğu dünyadan hiç bir etki bu kararlı hali bozmaya muktedir değildir, ancak ve ancak dışarıdan gelecek bir güç, bir fikir, akıl zehirlenmesine, fikir yozlaşmasına sebep olabilecek bir etki ütopyayı bozabilir, bu kararlı sistemin çökmesine sebep olabilir.

bugüne kadar onlarca ütopya denemesi yapıldıysa da, en azından benim okuduğum hikayeler, izlediğim filmler bahsettiğim tarzda bir ütopya kurma hedefiyle yola çıksalar da, genellikle bir distopya tarif etmişlerdir. bu yüzden hiç bir örnek veremeyeceğim.

(bkz: distopya )
demokratik türkiye bir ütopya mesela
imkansız gibi görünsede hayallerin insanı yaşatan önemli değerler olduğundan yola çıkarsak ütopyalar güzeldir.
spartacüs ün köle ayaklanmasi, mazdeizm,seyh bedreddin isyani, kermatiler hareketi, fransiz ihtilali, paris komünü, 1917 ekim devrimi.... bunlarin hepsi farkli toplumsal kosullarda ortaya çikmis, o günün kosullarina göre ütopik hedefleri olan halk hareketleridir. basarisizliga ugramalarina ragmen olumlu ve olumsuz deneyimleriyle, insanliga yol göstermisler ve göstereceklerdir. ütopya karanlik bir tünelin sonundaki isiktir.
hayal edilen ülke, ortam
homofobinin olmadığı yer.
selena dizisinde iyilerin ve kotulerin ortaklasa yasadiklari yer
aynı zamanda megola ideam olandır; şirinler köyünde yaşamak.
dexter ın son bölümünde geçen "en büyük hayalimiz rol yapmayacağımız bir yer bulmaktır" sözü birçoğumuz için ütopyanın tanımı olmuştur.
homofobi ve transfobinin olmadığı ve her türlü ayrımcılıktan arınmış, kimsenin öteki olmadığı bir türkiye.
bir ülke bayrağı gök kuşağı herkes özgür heteroseksüel nüfus yok.eşcinseller klonlanarak çoğaltılıyor. heteroseksüel eyilimler gösteren bebekler sınır dışı ediliyor.tüm sanat kollarında inanılmaz eserler veriliyor.lady gaga ve madonna başkanlık için yarışıyor.ülkenin adı birleşik büyük ibnistan.

tam tarifi bu olmayan ülke neverland.*
hala söyleniyor mu bilmiyorum ama çocukken bize söylenen "gökkuşağının altından geçersen cinsiyet değiştirirsin" ifadesi
istenilen ve istenmeyen (korkutucu) ütopya olarak ikiye ayrılır.
acun'un içine ettiği kavramlardan. insanlar ne güzel hayal filan kuruyordu, ne gerek vardı sikimsonik bir yarışma yapmaya.
çok fazla ütopyam var. yakında hepsini birleştireceğim.
gay sosyal medyasında insanların profili okumadan yazmaması olabilir.
(bkz:hiç mi oluru yok?)yok canım...