fatgalcga

Durum: 1905 - 0 - 0 - 0 - 05.10.2016 22:59

Puan: 27582 - Sözlük Kaşarı

8 yıl önce kayıt oldu. 4.Nesil Yazar.

dağlar dağlar.
  • /
  • 96

green room

bir punk rock grubunun konser vermeye gittikleri barda, bar sahibi ve kontrolündeki neo-naziler tarafından alıkonulmasını işleyen 2015 yapımı jeremy saulnier gerilim filmi. başrolde anton yelchin, imogen poots ve patrick stewart var.

şehirden şehire iş kovalayarak hayatına devam eden 5 gençten oluşan aren't rights grubunun, gittikleri yol kenarı barda tanık oldukları bir cinayet sonrası yaşadıklarını konu alıyor film. ilk başta sorun olmadığı, polisin beklendiği izlenimi verilse de, sonrasında olaylar grup ile barın hitap ettiği neo-naziler arasında bir hayatta kalma savaşına dönüşüyor.

atmosferi, olayların gelişmesi, ilginç karakterleri-diyalogları ve tatmin edici sonuyla hiç de fena olmayan bir gerilim.

trailer -

paris

söylerken uzata uzata pa-ris dedirten, çok güzel bir magic man şarkısıdır.

will and grace

10 sene sonra, 10 dakikalık bir bölümle #votehoney diyerek abd'deki yaklaşan seçime oy çağrısında bulunmuş ve hillary'e destek vermişlerdir."why does everything in there look like it's ten years old?"

ayı sözlük yazarlarının doğum günlerini paylaştığı ünlüler

-bob marley
-axl rose
-jennifer white, abd'li porno yıldızı.

jennifer güldürmedi, abv.

ayı sözlük yazarları dünyaya ne olarak gelmek isterlerdi

hayır neden bir daha dünya'ya gelmek isteyeyim anlamıyorum, insan olarak geçirdiğim zamandaki gördüklerim yetmedi de başka bir şey olarak geldiğimde yine çok matah olmayacağı kanaatindeyim.

mümkünse hiçbir şey olarak gelmek istemiyorum. ha bir karma, reenkarnasyon falan varsa ille geleceksem galaksideki bir yıldız, ne bileyim üvey gezegen plüton, satürn'ün halkası, karadelik gibi formlarda gelmeyi uygun buluyorum.

vejetaryen

the man from u.n.c.l.e.

başrolde ilah henry cavill ile armie hammer'ın rol aldığı, kendilerine almancasıyla tatlılıktan ölen alicia vikander'in eşlik ettiği 2015 yapımı aksiyon komedi. yönetmen koltuğunda guy ritchie var.

1960lar'da geçen filmde, eski hırsız yeni ajan solo ile kgb'nin gözde ajanı kuryakin'in nazi zamanında büyük işler başarmış ancak kayıplara karışmış bir nükleer bilim adamını aramak için berlin'den italya'ya uzanan hikayesi. burada kendilerine giriş kartı vazifesiyle bilim adamının yıllardır görmediği kızını da yanlarına alarak yollarına devam ediyorlar ki işler renklenmeye başlıyor. kaldı ki, kayıplara karışan bilim adamının zengin ve suç lordu bir italyan ailesi için nükleer bomba inşaa ediyor olması da heyecanı katlıyor.

gerek henry cavill ile armie hammer'ı yanyana görerek hayallerdeki threesome'ı canlandırsa da, gerek alicia kızımız, o muhteşem roma çekimleri ve dönemi yansıtan inanılmaz güzel kostümleri, renkleri, mekanları ile epey güzel bir film. sonu da ayrı bir heyecan uyandırıcı ki hikaye istanbul'a taşınıyor.

trailer -

it follows

büyük beklentilerle izleyip pek beğenemediğim film. bütün her yerde ''yılın en iyi korku filmi'' diye lanse ediliyordu ki... konu ilginç ve bir korku filmi için iyi de olsa sanat filmi yapalım ya da indie olalım diye bağırmaktan bir yerden sonra saçmalamaya başlamış. senaryodaki kopukluklar, başroldeki kızın yavan oyunculuğu ve dahası. yani o saçma havuz sahnesinin hiçbir açıklaması olamaz.

sorry not sorry.

sakallı vs sakalsız

hep diyorum, sakal ve özellikle de saç bir erkeği göze çok daha iyi veya iyi bir erkeği kötü gösterebilecek nitelikte bir şey.

https://www.buzzfeed.com/juliegerstein/2...

http://ayisozluk.com/lnk/ac6d16

extremely loud and incredibly close

babasını 11 eylül'de kaybeden oskar'ın babasıyla son bir 8 dakika yaşamak için new york'ta kapı kapı dolaştığı 2011 yapımı film. başrolde tom hanks, sandra bullock ve thomas horn var.

hayattaki en büyük idolü maceraperest babası olan oskar'ın, saldırıda kaybettiği babasına ait vazo içerisinde bulduğu anahtar ile bu anahtarın nereye ait olduğuna ait new york macerasını anlatıyor film. babası, oskar'a her zaman new york'un 6 ilçeden oluştuğu ve 6.ilçenin kayıp olduğunu söylerken, oskar allem edip kallem edip o 6. ilçeyi bulup babasıyla son bir maceraya imza atmak ister ve olaylar gelişir.

biraz the secret life of a walter mitty tarzında bir şey beklesem de, daha duygusal ve bir o kadar da güzel bir film. tabi bu 11 eylül sonrası birçok amerikan filmindeki gibi hemen bir 11 eylül hikayesi ekleyelim şeklinde gelişmemiş gibi geldi bana.

trailer -

me before you

aynı isimli kitaptan uyarlanan, başrolde emilia clarke ile sam claflin'in rol aldığı romantik komedi.

adrenalin bağımlısı playboy will'in geçirdiği kaza sonucu boyundan aşağısının felç olmuştur, kız arkadaşı en yakın arkadaşıyla beraberdir. will ötenaziyi düşünürken annesi buna şiddetle karşı çıkmaktadır. bu sırada çalıştığı kafe kapanan sevgi pıtırcığı über fashionista lou da iş ararken, will'in annesinin vermiş olduğu 6 aylık hastabakıcılık ilanını görür. aşırı seksi ama bir o kadar da aksi will ile içinde teletubbyler el ele tutuşan lou'nun kavga gürültü başlayan arkadaşlıkları zamanla ilerler ve olaylar gelişir.

bütün yıl boyunca her yerde tanıtımı yapılan (sonuna kadar da hak eden) yılın en güzel romantik komedisi. hayatında bir bölüm goth izlememiş biri olarak ve terminatör faciasından sonra emilia clarke konusunda emin değilken 2 saat boyunca sevimlilikten ölüyor, böyle bir tontiballık olamaz. herhalde kendisini oynamış. konu, dahası ötenaziye böyle bir bakış, o doğa çekimleri, hele de o kıyafetler... tek kelimeyle mükemmel!

trailer -
--- spoiler---

hiçbir açığını yakalayamadığım film. bi o neville longbottom çok gerekli değildi bence, onun dışında lou'nun ailesi her şey hikaye bakımından yerindeydi. ed sheeran-photograph'ın çaldığı sahnede böyle bi şeyler düğümlendi, sonuyla da insanın göğsüne koyuyor yumruğunu. ha bir de,

i wi-li-lished i li-li-lived in molahonkey la-la-land the la-la- land !

--- spoiler ---

mastürbasyon yapmama rekoru

lise 3 ya da 4'teyken 3 ay 11 gün idi. şimdi de bakıyorum da, neyime güvenmişim wow.

allegiant

divergent serisinin üçüncü filmi. kadroya bu sefer jeff daniels, bill skarsgard da katılıyor.

chicago'dan çıkıp duvarı aşmayı başaran takım, aradaki çorak bölgedeyken konsey'in düzenlemiş olduğu gizli ve güvenli yeni bir bölgeye ulaşırlar şans eseri. başardıklarıyla kahraman olarak görülen tris ve arkadaşları, chicago'yu kurtarmak için buradakilerle görüşürken, konsey'in tris için başka planları vardır; zira kendisi kusursuz ''safkandır'' ve bölgenin başı tris'ten faydalanıp itaatkar bir nesil yetiştirme çabasındadır. bu noktada, işlerin değiştiğini gören takım için dengeler tekrardan değişir.

kendi çizgisindeki aksiyonunu korusa da, hikayeyi açması ve vasat 2. filmden sonra epey güzel(neredeyse 1. bile daha iyi) bi film olmuş. sanırım 2.kısmı ve devamı tv filmi/dizisi şeklinde gelecek ama shailene kızımız pek o taraflı olmuyormuş.

trailer -

the 5th wave

başrolde chloe grace moretz'in olduğu 2016 yapımı bilim kurgu filmi.

günümüzde geçen filmde, gökyüzünde ne olduğu bilinmeyen bir cisim belirir. daha sonra bunun başka bir gezegenden geldiği anlaşılır ve 1.dalga ile dünya'daki tüm elektrik olgusunu ortadan kaldırırlar, 2.dalga ile doğal afetler (seller, tsunamiler) şehirleri yıkar, 3.dalga ile kuş gribi tüm dünya'ya yayılır, 4.dalgada ise artık uzaylılar insan formuna bürünmüştür. 5.dalganın ne olacağı bilinmezken bunlar olmadan önce klasik bir amerikan genci olan cassie kızımız bütün bu süreçte kaybettikleriyle hayatta kalmaya çalışırken kayıp kardeşinin peşine düşer.

trailer -

--- spoiler---

aslında konusu çok güzel olan, farklı işlense/devam etse epey başarılı olabilecekken bilim kurgu ergen filmine evrilen bi film. öyle ki, bu 5 dalga olayı çok iyi bir nokta olmuş, hatta internette bazı siteler ''hunger games bunun yanında piknik gibi kalırdı'' diye eleştriler yaparken cassie kızımızın dünya yanıp batmışken aşk üçgenlerinde falan kalması ve tipik amerikanlığıyla film sekteye uğramış. yine de bu türü sevenler için fena olmayacak bir film zira 5.dalganın ne olduğunu ve filmin sonunda açık kapı bırakmaları güzel bir detaydı.

bir de içimizdeki uzaylı evan var ki... yirim onu.--- spoiler ---

runaway

ayrıca ''let's have a toast for the douchebags, let's have a toast for the assholes'' diyen güzel bir kanye west şarkısıdır.

alicia vikander

birkaç senedir sevimli sevimli birçok filmde karşımıza çıkan, 2 yıldır da kendisinden epey söz ettiren 88li danimarkalı aktris.

the danish girl lie en iyi yardımcı kadın oyuncu oscar'ını eve götürse de, ex machina ve anna karenina'da da bir o kadar başarılıydı. yeni tomb raider filminde lara croft'u oynayacağı konuşulmakta. 2 yıldır da michael fassbender'la parmak ısırtan cinsten bir çift olarak arz-ı endam etmekte kendisi.

şurada da tatlılıktan ölebilir.

tomorrowland

hep çocuk filmi olduğu eleştirisini okusam da aslında fena olmayan, konuyu belki birkaç farklı şekilden ele alsa ya da sunsaydı çok daha iyi olabileceğini düşündüğüm film. clooney bence gereksiz olmuş, tamamen karizmasından kurtarıyor, brit kızımız da öyle. en büyük takdiri athena hak ediyor, o nasıl bir sevimliliktir ya rab.

bir de, çıktığı zamanda hunger games, divergent serisi gibi yine distopik konulu filmler furyası olması ve rakiplerinin epey tutmasından sıyrılamadı hikayesiyle.

the craft

başrolde robin tunney, fairuza balk ve neve campbell'ın yer aldığı 1996 yapımı gerilim filmi.

yeni taşındığı şehre ve katolik okuluna alışmakta zorluk çeken sarah, okulun ''bitches of eastwick'' diye adlandırdığı ilginç kız grubuyla arkadaş olur. grup kendi çapında wiccalıkla uğraşırken, sarah'ın da covena katılmasıyla çember tamamlanır ve kızlar kendilerini kızdıranlardan intikam almaya başlarlar. ilk başta sevimli, eğlenceli gözüken bu oyun daha sonra yol değiştirir ve korkutucu olaylar gelişmeye başlar.

döneme göre konusu ve sanırım az rastlanan bir tür olmasıyla, yer yer ergen tripleri de barındırsa hiç de fena olmayan bir film. özellikle cadılık, wicca konularını sevenlerin epey ilgisini çekebilir.

trailer -

--- spoiler---

hepimiz wiccayız heey diye başlasa da, konu ne olursa olsun gücün tadının güzel geldiği ve insanların doyumsuzluğunun bir kez daha güzel vurgulamış film. zaten yeteri kadar kafadan kontak olan nancy kızımızın iyice balataları yakıp mutlak güce ulaşma çabası, çemberin bozulması ve artık sarah'ı terörize etmeleri falan bir anda filmi cici cadılı gençlik filminden gerilime hatta yer yer korkuya bile sürükledi neredeyse. sonu da bir o kadar güzeldi, iyi ayar verdi sarah kızımız.

ayrıca love spit love'ın how soon is now'ını kullanmasıyla da beni benden almıştır.

--- spoiler ---

i give it a year

başrollerini rose byrne, rafe spall, anna faris ve ilah simon baker'ın paylaştığı 2013 yapımı ingiliz romantik komedisi.

evliliğin ilk yılını aşabilirsen devamı gelir deyişinden yola çıkarak kimse yeni evli josh & nat çiftinin evliliğin ilk yılını çıkartabileceğine inanmamaktadır, daha düğünde bile negatif sinyaller vermektedir çift. zamanla joshla nat aşklarının aslında o kadar da evlenmelik olmadığını; dahası evliliğin kendilerine göre olmadığının farkına varır, çiftin her hareketi bir diğerine batmaktadır. bunu itiraf edemeyecek kadar da ''düşünceli'' olan çiftin hikayesine bir adet de eski sevgili ve yeni seksi patron eklenir ki, olay artık çifte randevuya döner ve eğlenceli olaylar silsilesi başlar.

(şahsen) ingilizler'den komedi bakımında çok büyük beklentilerim olmasa da, oldukça eğlenceli bir film. evliliğin hafife alınmaması gerektiği, herkesin harcı olmadığı ve doğru kişiyi bulmazsanız işin epey sıkıntı verdiği mesajını net bir şekilde veriyor.

trailer -
--- spoiler---

her şeye atlayan danny'i saymazsak epey eğlenceli film. özellikle threesome sahnesi ve çiftin boşanma teklifi ayrı bir güzeldi. ha bir de,

i'm married to beyonce!

--- spoiler ---

hedwig and the angry inch

yeni haberim oldu ama bir süredir türk uyarlaması moda sahnesi ve trump kültür merkezi'nde sahnelenmekteymiş.

4, 14 ve 26 ekim'de gösterimleri bulunmakta.

http://www.biletix.com/etkinlik-grup/116...
  • /
  • 96
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 1905

transseksüel

onedio postlarını çaladursun, buzzfeed'in transseksüellere yönelik farkındalık yaratma yolunda çok güzel videoları bulunmaktadır.

bir insana trans olduğunuzu söylediğinizde neler olur? -


açılma süreci -


basmakalıp/ önyargılara ilişkin -

42

(sanırım henüz 3 şarkısını bilen coldplay hayranı arkadaşların keşfetmediği) slow ve biraz da depresif olsa da, dinlendirici ve biraz kasvetli coldplay parçası.

those who are dead are not dead
they're just living in my head
and since i fell for that spell
i am living there as well, oh

time is so short and i'm sure
there must be something more

those who are dead are not dead
they're just living in my head, oh
and since i fell for that spell
i am living there as well, oh

time is so short and i'm sure
there must be something more
ohhhh-oh-oh-ohhh

[instrumental]

you thought you might be a ghost
you thought you might be a ghost
you didn't get to heaven but you made it close
you didn't get to heaven but you made it close

you thought you might be a ghost
you thought you might be a ghost
you didn't get to heaven but you made it close
you didn't get to heaven but you, oh, oh, oh, oh

those who are dead are not dead
they're just living in my head, oh

chris hemsworth

sokak ortasında esneme-gerilme yaparken görülmüş kendisi. hayatımda böyle güzel bir esneme hareketi görmedim, pilates lastiğin ebru şallı'n olayım chris!!!

girls

4 tane genç yetişkinin, ilişkiler ve hayat karmaşısını anlatan sex & the city'nin gösterişsiz, bohem ve genç versiyonu. dizinin yaratıcısı, senaristi lena dunham ( hannah) son birkaç yılda bu tarz işleriyle öne çıkmakta. dizi ilk sezondan beri kendine has bir izleyici kitlesini topladı- öyle ki kendinin minik birer carrie ya da blair sanan kezban türk kızı daha kendini herhangi bir girls karakteri olarak görmeye başlamadı herhalde- dizide bunun yabancı basının bir kısmınca da eleştirilse cinselliğin ön planda/açık sahnelerin fazlalığı da olabilir tabi. genel olarak güzel, her bölümün 30 dk ve her sezonun 12 bölüm olması ise ayrı bir üzücü.

dahası, bize shoshanna gibi mükemmel bir karakteri kazandırmıştır.

http://www.buzzfeed.com/platinumjones/19...

ayrıca kendisinin bu hep sıkı karakterinden kurtulup herkesin ağzına sıçtığı bölüm de ayrı bir güzeldir :

kilolu olmanın kötü tarafları

1. asla istediğiniz-kafanızdaki kıyafeti bulamamak, bulsanız bile içine sığamamak ya da hayal ettiğiniz gibi durmaması. ha olur da iyi gözükürsünüz ama elbet bi yerden eksisi vardır. genelde yan profilden veya popodan fazlalıklar sizi dünya gibi geoid gösterir.

2. her zaman, istemeseniz de ''sevimli'' olmak. yahu ben belki içten içe annenin dikkat et dediği kötü çocuğum dimi ama yok, hep şiriniz.

3. dahası, sürekli bu sevimlilik üzerine yanak sıkmak, omzunuza yatılmak istenmesi. ben istiyorum sevdiğim adam omzuma başını koysun 2.sınıf bir amerikan filmi tadında anılar olsun ama yok hele de uzun yolculuklarda uyku yastığıyız.

4. siz boğazı sıkıp diyete girersiniz, spora gidersiniz ve bir haftada en iyi senaryo 1,5-2 kilo verirsiniz ama bütün gün obezlik yapıp, yatıp yuvarlanan metabolizmadan şanslı arkadaşlarınız hala zayıf kalır üstüne de kendilerini şişman bulup söylenirler. onları alıp duvara çarpmamak için kendi kendinize öfke kontrolü kazandırırsınız.

5. kilolu olduğunuz için genelde boyunuza göre bir numara büyük ayakkabı alırsınız, herkesin skinny jeanler altına giydiği hafiften sivri burunlu casual ayakkabılar yerine yuvarlak burun ayakkabılara mecbur kalırsınız ki 10 yaş üstünden sonra kocaman bir hayır yani.

6. kilodan kaynaklı bir sağlık problemi yaşarsınız. yoksa bile sürekli bir bel ağrısı, çabuk yorulma- tıkanma. en kötüsü oturduğunuzda göbeğiniz sizi rahatsız eder,dürter.

7. insanların kilolu olduğunuz için sürekli şişko vb sözlerine ek olarak bir da gayseniz bu laflar tam anlamıyla top, toparlak, yuvarlak vb olarak devam ederek 2 katı yaralar.

8. ha bi de kilolu olduğunuz için insanlar duygularınız olduğunu düşünmez, siz onların gözünde ya bir kapı ya da bir oyuncak ayısınızdır. hulk'ın bile duyguları var amk

9. hiçbir zaman, ne kadar ''yüzünüz güzel'' olursa olsun, asla grubun yakışıklılığı/güzelliğiyle öne çıkan olmazsınız. siz böyle düşünmesiniz bile gece çıktığınızda herkes ''iç güzelliğe'' önem verse de arkadaşlarınızın flörtlerini, yiyişmelerini uzaktan izleyip gece sonunda onları toplarak grubun velisi olursunuz.

10. ilk bile binerseniz binin ne zaman asansörde ağır yük yazısı çıksa herkesin istemsizce size bakması sorunsalı.

11. insanların sizi birine anlatırken muhakkak ama muhakkak en geç 3.seferde şişman, daha kibarı ''kilolu'' kelimesini kullanması. kimse kimseye anlatırken zayıf diye belirtmiyor dikkat ederseniz.

12. toplu taşımada yanınızdaki koltuğa normal bir insan sığabilecekken ''bu beni ezer'' vb düşünceler sebebiyle tıklım tıkış otobüste yanınız boş gidersiniz ve insanlar suçluymuş gibi size bakar. buna gerçekten ben değil ama 1 saatik yolculukta yaşlı bir teyzenin maruz kaldığını gördüm, içim parçalandı ( tabi ona böyle davranan kadını da bir parçaladım çenemle, o ayrı konu).

13. hiçbir vasfı/vizyonu olmayan normalde suratına pek bakılmayacak insanlar herkeste olan bir saç kesimi, birkaç ayağa düşmüş giyim trendi ve ortalama veya steroid şişkini kasılmış bir vücutla ''yakışıklı'' veya seksi kategorisine girerken siz buna girebilmek, en azından yaklaşmak için saçınıza, üstünüze başınıza ekstra önem gösterirsiniz, tabi iyi gözükmek isterseniz.

14. nasıl dans hareketleriniz, ritminiz olursa olsun ne yazık ki dans ederken en iyi haliyle böyle gözükürsünüz :


15. ve en kötüsü, yalnızsınızdır. arkadaşlarınız her hafta değişen sevgilileriyle ilgili mızmızlanır,söylenirler ve bir kum torbası gibi sizi dertleriyle boğarlar.halbuki her insanın ihtiyacı bu aptalca aşk-ilişki dramalarını , dahası sevmek-sevilmek, birinin kollarını size dolayıp her şeyin yerli yerine oturduğu duygusunu hissettirmesidir. bu insanı hayal edersiniz, tahminen kendisi hafiften bir film starı-manken görünümdedir ve dürüst olalım eşcinsel camiasında yağ oranı %5 bir iç çamaşırı mankeni gibi değilseniz hayalinizdeki o seksi ama iyi adam tahminen yine kendisi gibi seksapal fışkıran başkasının kollarındadır.

aileye açılmak

twitter'da rastladığım 4 fotoğraflık bir öyküyü, ve siz sevgili sözlükçüler için olduğunca çevirdim. sanırım esasen bir tumblr postu, epey de gülümsetti beni.

bir anne, ev arkadaşıyla beraber yaşayan oğlunun evine yemeğe gider. yemek sırasında, anne oğlunun ev arkadaşının ne kadar yakışıklı olduğunu fark etmiştir. oğlunun cinsel yönelimi hakkında şüpheli olan anne, iyi bir anne olarak doğru zaman gelince oğlunun kendisine açıklayacağını düşündüğünü için sesini çıkartmaz. ancak bu durum kendisini daha da meraklandırır. yemeğin devamında anne, oğlu ve ev arkadaşı arasındaki iletişimi, bakışmalarını izlerken dahası olup-olmadığını düşündü. annesinin bakışlarını hisseden oğlu ''aklından geçenleri biliyorum anne ve içini ferah tut, biz sadece ev arkadaşıyız ve dahası yok.'' der. bir hafta sonra, ev arkadaşı diğerine ''anne buraya geldiğinden beri gümüş servis tabağı/tepsi kayboldu, sence o almış olabilir mi?'' der. bunun üzerine oğul ''onun almadığına eminim ama yine de bi sorayım'' der ve mail atar annesine:

''merhaba anne,

sen aldın demiyorum, sen almadın da diyemiyorum ama durum o ki sen bizim eve yemeğe geldiğinden beri gümüş tepsi kayıp.

sevgiler -oğlun. ''

birkaç gün sonra oğul, annesinden yanıt alır:

''sevgili oğlum,

ev arkadaşınla yatıyorsun demiyorum ama ev arkadaşınla yatmıyorsun da demiyorum. seni sevdiğimi biliyorsun ve durum ne olursa olsun ki seni daha az önemsemem ama eğer ev arkadaşın yatağında yatıyor olsaydı gümüş tepsiyi yastığının altında bulurdu.

ikiniz ne zaman bana yemeğe geliyorsunuz?

sevgiler, annen.''

16 eylül 2014 lady gaga istanbul konseri

güzeldi. muazzam değil ama mükemmeldi. bunun en büyük sebebi de konsere gelen kitlenin hakikaten alakasızlığıydı.

gaga'nın o kusursuz sesi, performansı, içtenliği ve bitmek bilmeyen enerjisi ile şov harikaydı; öyle ki set list'in dışına çıkıp you & i söyleyerek mest etti. bir an olsun eğlenip-eğlenmekten durmadı, durdurmadı. sahaiçindeydim, gitmeden önce diyordum ki ''herhalde tıklım tıkış, herkesin tek vücut olduğu bi şey olur'' ama öyle olmadı, çılgınlar gibi dans ettim. hele de bad romance'e sıra gelince kendimi kaybettim. en öndeki aşırı little monster arkadaşlar dışında öyle her şarkıya eşlik edilmediğini duyunca açıkcası benim bile moralim bozuldu, anca paparazzi, alejandro ve bad romance'te biraz tüm kalabalık da eşlik etti. bad romance zaten başlı başına efsaneydi (harajuku olaylarından hoşlanmasam bile), resmen 6 yıl beklediğime değdi diyebilirim.

sadece müzik değil, her ne kadar bir pazarlama stratejisi de olsa gaga gerçekten bir kez daha neden bu kadar benimsendiğini gösterdi. o iran'lı hayranını sahneye çıkartıp hepimizi kıskançlıktan çatlatırken ona sarılması, born this way söylemeleri... hangi şarkıda hatırlamıyorum ama o yaptığı ''farklı olmaktan korkmayın!'' konuşması ve ''bu gece buradaki gaylerin ellerini kaldırmalarını istiyorum, bu dünyada farklı olmak zordur ve ne olursa olsun tanrı sizi seviyor'' diyerek gönlümü bir kez daha fethetti. hani gerçekten, belki çok banal gelicek ama o an orada hissettiğim o kabul edilme, o huzur hissini, o samimiyeti anlatamam."tonight we celebrate acceptance, tolerance, and love" diyerek pride bayrağını daha da yükseğe kaldırmasını söyledi.

ölmeden önce yapılması gerekenler listesinden bir tanesini daha sildik, bir dahakine en önden bilet alıp gaga'yla karşılıklı dans etmek daha harika olur!

doğru insanı beklemek

ilk başta bekleyenlerdendim, daha doğrusu ikinci sınıf bir romantik komedi tadında onun ''gelip'' beni bulmasını falan bekliyordum. ne bileyim insan az-çok hak ettiğini düşünüyor, kimler kimleri buluyor yani. baktım kimsenin geldiği yok, moralman tam gaz düşüşteyim ufak ufak, kendimce atılımlar yaptım ama değil erkeklere, insanlığa olan inancım sıfırın altına düştü. zaten ölsem ilk adımı atacak ya da birilerine yürüyecek biri değilim, kısa sürede doğru dürüst bir şey yaşamadan ilişkilerden falan her şeyden soğudum. hayır zaten insanlar nereden, nasıl tanışıyor da böyle aşık oluyor falan onu da bilmiyorum, ıskarta mı oldum acaba diye düşünmüyor değilim ara sıra.

hayaller :
vs gerçekler:


özetle -

hornet kezbanlarından inciler

''ben vodafone gibi anı yaşatmayı, turkcell gibi hayata bağlatmayı ve avea gibi ohhh be dedirtmesini bilirim...''

çocukken hayal edilen tanrı şekli

sözlükteki hdp düşmanlığı

birazdan söyleyeceklerim için tahminen (yine) aforoz edileceğim ama çok "renkli" bir sözlük olmamız sebebiyle, konu hakkındaki fikrimi söyleme ihtiyacı duydum buradaki birçok birey gibi.

öncelikle, haftalardır troll diye eleştirdiğiniz yazarlar gibi karşıt demeyeyim ama aynı paydada olmayınca hemen bir şeyin "düşmanlık" diye adlandırılmasını ne bileyim, doğru bulmuyorum. birini kendinize düşman ilan etmeniz için gerçekten bir şeylere kast etmesi ve karşılıklı bir süregelen çekişme, baskı olması gerektiği kanaatindeyim. öyle ki, sözlükteki birçok birey de gayet hdp'yi destekliyor-ki bunda negatif bir şey görmüyorum çünkü herkesin istediği şekilde hareket etme hakkı var, ben kimim ki diğerlerini düzeltme ihtiyacına gireyim daha doğrusu, düzeltme doğru bir kelime değil ama diğerlerine kendi düşüncemi kabul ettirmeye çalışayım? nasıl güzellik göreceli bir kavramsa, iyi-kötü de belirli sınırları olsa da kendi içerisinde yine göreceli bir kavram benim gözümde. sonuçta (sözümona) burası özgür bir ülke, keza bu platform da.

siyasetten hoşlanan birisi değilim çünkü benim için başa kim çıkarsa çıksın aynı güç savaşından, açlık oyunlarından başka bir şey değil. evet, şu anki 12 yıldır süregelen durum gerçekten iyi değil ama keza bundan önce de(çok önce de) öyle belirli bir refah seviyesine ulaşmış bir ülke değildik. neyse, hayatım boyunca ırkçı bir insan olmadım keza kendimi de böyle görmüyorum çünkü ırk, aynı insanın ailesini seçememesi gibi kan yoluyla atanan bir bağdır. bununla ne kadar ilgili olacağınız sizin elinizde (kültürünüzü bilmek vs) olan bir şey. benim nezlimde insan ne olursa olsun insan olsun, karakteri düzgün olsundur.

sırf desteklemediğim için sanılanın aksine hdp'den nefret etmiyorum, ama hoşlandığımı da söyleyemem; bu konuda nötrüm. saygı duyuyorum ama benim değer yargılarıma veyahut doğrularıma oturmuyor, keza diğer hiçbir parti de böyle. böyle düşünmemin de birkaç sebebi var. ilk olarak, ırkın bir insanı saf bir şekilde tanımlayabilecek bir şey olduğunu düşünmüyorum. (bilgim dahilinde) eğer osmanlı torunu değilseniz ya da türkmenistan kökenli değilseniz, teknik olarak kimse türk değil. aynı amerika'da italyanı, ispanyolu birçok farklılığın bulunması gibi ülkemizde de kürt,çerkes,macır,boşnak birçok koldan insan var. büyüdüğünüz ülkenin çerçevesinde, türk milletine mensup oluyorsun, ırkına değil-keza amerika'da doğup büyüyen anne-babası türk olan bir türk amerikan olarak adlandırılır mı? bence adlandırılamaz. insanların bu ırkçılık yüzünden dünya'nın her yerinde ne acılar çektiği aşikar, keza ülkemizde de öyle. bunu anlıyorum. benim bu konuda anlamadığım ve anlatamadığım, bir ülke içerisinde, özellikle de ırk ayrımı ile bir ayrıma gidilmesi. birçok devlet, çok uluslu yani a,b,c birçok ırktan insanı barındırıyor. böyle bir oluşumda, herkes kendi kültürü çerçevesinde bir şeyler gerçekleştirmek isterse, o zaman her şeyin çok farklı yönlere gidebileceğini düşünüyorum.

çerkesim, bu kültürle hayli içli dışlı, bilimciyle büyüdüm. benim de annemler yeri gelir evde çerkesce konuşur, paylaşımlar yapılır. benim yaptığım çıkarımla, o zaman haydi çerkes'i de laz'ı da macır'ı da hepimiz bir kendi içimizde içselleşmeye gidelim. türkiye gibi "medeniyetler beşiği" diye anılan ülkede bu kadar farklı insanın olması çok normal bir şey. insanların haklı olarak hakkını arama ihtiyacını anlıyorum ama o zaman iş bir süre sonra yine, daha da beter bir bölünmeye yol açacağı kanaatindeyim. o zaman biz de hakkımızı talep edelim, x'de etsin y'de böyle gider.

yazdıklarım da aksi anlaşabilecek olsa da, gerçekten kendimi turancı, milliyetçi biri olarak görmüyorum. sadece dediğim gibi, türkiye gibi her devlet altında birçok farklı milleti barındırıyor ve bence bu devletin bir kurum olması gereğinden olağan bi yapı.

ikinci olarak, sırf kürt/gay ya da herhangi bir azıklıktasın diye ille de "hdp benim partim hörörörö" dümdüz gitmeni anlamlandıramıyorum. evet, diğer partiler de baktın mı hiçbiri ne benim ne senin tamamen düşüncelerini, ideallerini karşılamıyordur ama zaten işte olay burada ortaya çıkıyor, kendini bir şeye ait hissetme zorunluluğu. evet, vatandaş olarak senin mecliste, ülke yönetiminde söz sahibi olman en doğal hakkın ve kendine-en yakın diyelim-partiyi destekleyerek bunu onlar üzerinden yapıyorsun diyelim, ama gerçekte o adam seni ne kadar temsil ediyor? toplumun geneliyle birlikte senin iraden, senin ideallerin orada ne denli hayata geçiyor? bu zamana kadar hiçbir milletvekilinin toplumun birebir aynası olduğunu göremedim (hatalıysam seve seve öğrenmeye açığım). eğer hdp öncelikli olarak lgbtileri savunsa, gerçekten sözlükteki bu denli yoğunluğu anlayabilir, bizzat destekler ve önlerinde şapkamı çıkartabilirdim ki ancak "halkların, azınlıkların" hakkını savunma adı altında biz yine ikinci, hatta üçüncü plandayız. değil hdp hiçbir parti bence en az önümüzdeki 20-30 yıl içerisinde(ki kimse bu kadar beklememeli) seni sevdiğin adamla evlendirebilecek, seni anayasada ve hukukta, gerçek hayatta herkesle aynı seviyeye koyacak, öyle erkek arkadaşınla beyaz çitli ev ve 3 çocuk gibi toz pembe hayallerini gerçek kılmayacak. sözde özgürlükler ülkesi amerika'da bile böyle bir kabullenme ortamı yok, avrupa'nın da biraz daha iyi olduğu söylenebilir. o yüzden "hdp'ye oy vermeyen eşcinsel" dışlaması, kötülemesini doğru bulamıyorum.

üçüncü olarak, bunların hepsi bir yana, bir bebek katilini öncü edinen bir oluşumu ben kabul edemem, hayatım boyunca da edebileceğimi sanmıyorum. her ne kadar hakkında çıkan şeylere rağmen demirtaş'ın birçok söylemini, politikacılığını bir yere kadar doğru, beğenilir bulsam da "apo'nun heykelini dikeceğiz"den sonra bende film koptu. evet, barajı geçmelerini, iktidara karşı olmalarını gerçekten takdir ediyorum ama özgürlük kisvesi altında köyleri tarayan, nicelerini katleden, terör örgütünün başıyla ilişik olan bir yapılanmayı ben kabul edemiyorum ne yazık ki. eğer öcalan ile bu bağ olmasa, barış sağlanması yolunda etkisi azalan pkk'ya rağmen hdp'yi gerçekten anlayabilir ve kabul edebilirdim bir yere kadar sözlük. ama edemiyorum. aklıma çocukken o dönen haberler, üst üste kadın cesetleri, kucağında bebeğiyle anne ve duvarda apo, pkk yazıları geliyor. diyeceksiniz ki, kürtler'in canı yanmadı mı? yandı, hem de allah bilir nasıl , hele de şu son birkaç senede, ama cana karşı can alarak özgürlük kazanılmaz, adalet sağlanmaz benim düşüncem. doğru demek bana düşmeyebilir ama en azından makul değil bu olanlar.evet geçmiş geçmişte kaldı, önemli olan geleceğin neler getireceğidir ama benim gözümde geleceği şekillendiren de geçmişteki etkilerin tepkisidir.

eğer bıkmayıp, sonuna kadar okuduysanız ve kendimce bakış açımı bir nebze de olsa anlatabildiysem; düşünceniz ne olursa olsun yine de teşekkürler.

breaking bad

hemen hemen birçok yabancı diziyi izlediğim halde bir turlu isinamadigim ve herkesin bu kadar bayılmasının da biraz abartı olduğunu düşündüğüm dizi...

geçmişe dair silmeye kıyamadığınız fotoğraflar

arkadaşlık anlamında, biriyle gerçekten bitmişse hiç tereddüt etmeden sildiğim, benim için önemsiz olan bir konudur, çünkü o resim artık geçmişte kalmıştır ve her bakışta o zamanları hatırlayıp iç çekmek-hatırlamak bana geçmişe takılmak gibi geliyor. hele de o kişi bu durumda suçlu olan ise.

eğer resimde çok iyi çıktığımı düşünüyorsam resmin kendim olan bölümünü kesip ayırma bencilliğini de yapmışlığım vardır...

tinder

yaşadığım onca başarısız date sonrası geçen sene bu zamanlar son çare ''bi de burayı deneyeyim'' derken pek de bir şey yaşamayıp; son 3 ayda beni allak bullak eden arkadaşla tanıştığım mecra olmasından da yeri bende ayrı. canımsın tinder. her açtığımda '' it's going down, i'm yelling tindeeeeeer'' diye bağırasım geliyor bir ke$ha'ymışcasına. kendimi ne zannediyorsam.

bu arada algoritmasında mı neyindeyse bi sorun olduğunu düşünüyorum zira %100 masc, saglamtip, gaybro bir errrkek olmama rağmen karşıma bazen kadınlar, hetero hetero abiler falan çıkıyor bir kendimi sorgulamama neden oluyor. gereğinin yapılmasını rica ediyorum yetkililerden.

aldatıldıktan sonra intikam alma yolları

benim aklımda tonla şey var ama mesela çok da iyi bir film olmasa da the other woman'ı izleyin, belirli kısımlarını uygulayın. mesela şampuanına tüy dökücü eklemek ya da içeceğine östrojen katarak göğüslerinin büyümesini sağlamak, veyahut her ne kadar bayat bir yöntem de olsa yemeğine müshil katmak gibi gibi. tatmin edici olabilir. demokrasilerde çareler tükenmez!
Henüz takip ettiği biri yok.