kısa boylulardaki uzun boy kompleksi

bazı kısa insanların uzun boylular yanında girdikleri psikolojik çöküş anıdır.
atla deve değil ki diyerek bertaraf edilebilecek kompleks.
uzun boyluların yarattığı görüş farkından kaynaklanabilir. hele hele 2 uzun arasında kalırsanız ve türlü kısa geyikleriyle aşağılanırsanız malesef yoktan var edilmiş bir duygu olarak karşımıza çıkmaktadır. halden anlamayan, insanın üzerine oynayan uzunların yarattığı bir fuzuli bir duygudur. sanırım asıl meseleyi şöyle özetlemek mümkündür. (bkz:#13886)
doğru olmayan önermedir. örneğin benim uzun boylularla bir alıp veremediğim yoktur. hatta benim uzun boylu arkadaşlarım bile var. evet doğru uzun boyluların çok büyük kısmı aptal, çirkin, dengesiz, geçimsiz, gıcık, pasaklı, nankör, yalancı, riyakar, dolandırıcı, psikopat, başarısız, arsız, yeteneksiz, işe yaramaz, kaka suratlı, yavşak ağızlı, kenafir gözlü, pis kokulu, küçük pipili ve sikik insanlardır ama benim yine de onlarla bir alıp veremediğim yoktur. kompleks gibi bir durum söz konusu kesinlikle değildir.
ayılar arasında olmaması gereken komplekstir. ayılığın özünde kendinle, bdeninle, kim olduğunla ve nasıl göründüğünle barışık olmak yatıyorsa eğer, halkımızın yer elması dediği kadar kısa, ya da ecnebilerin freak show dediği kadar uzun olmak kendimize olan özgüvenimizi zedelememeli, kendimizi eksik ya da olması gerekenden fazla hissetmemeliyiz.

tuvaletten çıktığımızda ellerimizi yıkamalı, öğretmenlerimizi ve arkadaşlarımızı üzmemeliyiz.
birini beğenirler sonra da hemen ay benden uzunmuş tüh yaa moduna girerler. kompleksin her türlüsünü kınıyoruz.
uzun boylular anlamaz tabi. arkadaşlarım hep benden uzun. boynum hep yukarda kaldığından ilk önce gıdığım yanıyor güneşten
dark bear'ın yanında pek çok insanın girebileceği kompleks. *
çok doğal bir komplekstir ve bu durumda en suçsuz kişidir.suç genlerinindir,suç zor bir çocukluktur v.s bu kompleks hayatının sonuna kadar varolur.yokulduğunu söylese bile en fazla üzerini örtmüştür.
katılamadıgım başlık. evet gayet de kısa boyluyum, uzun olsaydım der miydim: evet diyebilirdim ama her tarafım brad pitt bir boyum kaldı sanki mına koyim, dahası ben bir insanım, benim gülümseyişim var, konusmam var, karakterim var, telaşlı halim, aşık halim var... yani iyi ya da kötü bunlarım var. ve 2-3 şey bile bir insanı etkilemek için gayet yeterliyken neden sadece boyum problem olsun ki??! hem bu güne kadar nice yarrak kürek adama aşık olduk çok müthişlerdi??! bu nedenle olay çok çok başka, ne uzun ne de kısa olmak insanı komplekse sokamaz. bence.
fesatlığım dolasıyla bambaşka yerlere çektiğim kompleks türü. * *
o kadar kompleks yapmışımdır ki uzun erkekleri hep kasılarak yürürmüş gibi görürüm. arkadaşlarımla birlikteysem karşıdaki gruptan ilk uzun boylu olanla dalga geçerim. sokak kavgasında ilk uzun boyluya sandalye fırlatmışlığım vardır. uzun boylu öğretmene yıl boyuca laf sokarım. bir yetmiş beşimdir ama hep bir yetmiş altı derim. sanki bir santimle nba'dan teklif gelcekmiş gibi. aslında hoşlanacağım tarz için hiç geçerli bir kirter olmasa da uzun boylu erkek sevmem derim hep. kompleksin allahıyım. allahım şöyle bir on santim daha verseydin kesin ben jigolo olurdum bu boyla anca mühendis olcam.

(edit) bu boyle mühendis de olamadım amk
haklılar insan neden diyor ? benim neden uzun değil diyor ? örnek ile açıklayacağım benden uzun olan çok insan tanımadım dark bear var onun yanında kendimi kısa hissediyorum. kısa olmadığımı bildiğim halde.
nedendir bilinmez, ama herkes kendi boyuyla eş kişilerle daha samimi olurlar. kısalar kısalarla, uzunlar uzunlarla daha yakındırlar. çünkü uzunların yapabildiklerini ufaklar, bücürler, hobbitler, yerden bitmeler yapamaz. raflara uzanamaz. uzunun bir adımı, kısanın üç adımına eşittir. hele ki, bu ufak arkadaşımız şişmansa, alacağı çoğu kıyafet; mesela tişört alıyorsa dizine kadar gelir, pantolon alıyorsa ayaklarını göremez gibi... örnekler çoğaltılabilir. mesela boyu uzun olan, yukarıdan bakar, ezer gibi bakar, bacaksız, bodur der. kaç yaşındasın halen ufacıksın, çocuk gibisin der... * * *
ortalama boylu biri olarak (kalın tabanlı ayakkabıyla + yerden iki basamak yukarıda + parmak ucunda bir duruşla) kısa boylu insanların kompleksleri hakkında ileri geri konuşma hakkını kendimde görmüyorum. ama çocukluk zamanında 1,90 küsurluk kuzenlerle (7 ayrı kuzenden bahsediyorum) bir araya geldiğimizde annelerinin "amanında hanimiş, bir yanyana gelsenize" deyip kaldırmaları, kıyaslama yapmaları az yaralamamıştır bizi. yahu oturduğumuzda bile aramızda neredeyse 30 santim olduğu belli. oğullarınızın upuzun olduğu belli. daha neyi zorlarsınız ki... ondan sonra da "çocuk psikolojisinden çok anlarız" falan filan.
180 boyum ile ne uzun ne de kısa boylular sınıfına dahil olamayıp asla boyu ile tarif edilemeyecek birisiyim. aslına bakarsın kısa olmaktansa sanırım bu doğal araf durumunu tercih ederim.
bende allahı olan komplekstir. boyum (1.62) türk kadınlarını düşününce ortalama ama yine de hayvan gibi özeniyorum uzun bacaklı, boylu poslu kadınlara. genelde insanlarda minyon kadınları seksi değil, hatta güzel bile değil, şirin bulma eğilimi olduğu için gel de kompleks yapma.
biraz önce bende tavan yapmış kompleks. 8.sınıfa giden arkadaşım 188 boyunda da........
  • /
  • 2